Rośliny oczyszczające powietrze - 10 roślin donicznowych do mieszkania

Smog, toksyny, pyłki — powietrze na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Mogłoby się wydawać, że powietrze, którym oddychamy w domu, jest czyste i wolne od szkodliwych substancji. Niestety nie do końca jest to prawda. Oczywiście jest ono lepszej jakości, ale nie pozostaje całkowicie wolne od toksyn. Jak poprawić jakość powietrza w domu? Można zrobić to bardzo prosto, hodując w mieszkaniu rośliny oczyszczające powietrze. Które gatunki roślin doniczkowych pozwolą pozbyć się z domu szkodliwych substancji? Listę 10 najpopularniejszych znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze – 10 najpopularniejszych gatunków

Aglaonema

Nazwa rośliny nie należy do najłatwiejszych do zapamiętania, ale sama aglaonema to piękna roślina. Na pewno ją kojarzycie, bo zdobi wiele mieszkań — ma zielone podłużne liście, z jasnozielonymi i białymi prążkami. Roślinę należy podlewać 2 razy w tygodniu, a latem również zraszać jej liście. Aglaonema oczyszcza powietrze z takich substancji jak: benzen, amoniak i toluen.

Anturium

Oryginalną i niebanalną ozdobę mieszkania stanowi także anturium. Duże ciemnozielone liście prezentują się idealnie jako tło dla efektownych kwiatów, które występują w różnych kolorach. Wymaga ona ciepłego stanowiska i dużej wilgotności powietrza — trzeba jednak wiedzieć, że kwiatostany anturium nie tolerują zraszania, dlatego o odpowiednią wilgoć najlepiej zadbać stawiając w pobliżu rośliny pojemnik z wodą. Anturium oczyszcza powietrze z aldehydu, amoniaku i benzenu.

Bluszcz pospolity

Zielone pnącze, którym można dekorować wnętrza w najróżniejszy sposób. Bluszcz hodowany w podwieszanej do sufitu doniczce to oryginalna ozdoba każdego pomieszczenia. Roślina nie jest skomplikowana w pielęgnacji — lubi pół cieniste stanowiska, jej podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale po podlaniu nie wolno zostawiać bluszczu w wodzie. Roślina oczyszcza powietrze z formaldehydu.

rośliny oczyszczające powietrze

Daktylowiec niski

Daktylowiec niski może osiągnąć nawet 2 m wysokości — wcale nie jest taki niski! Najczęściej stanowi on ozdobę przestronnych pomieszczeń — salonów, biur i dużych gabinetów. Oczyszcza powietrze z ksylenu, toluenu i formaldehydu.

Dracena

Nie wymieniłam konkretnych gatunków tej niezwykle okazale prezentującej się rośliny, ponieważ kilka z nich działa oczyszczająco na powietrze. Draceny są bardzo popularnymi roślinami we wnętrzach i nic dziwnego, bo moim zdaniem to jedne z najładniejszych “kwiatków”. Draceny oczyszczają powietrze z ksylenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.

Fikus Benjamin

Fikusy czy też figowce — jak kto woli, to dość popularne rośliny. Można formować je w drzewka o ciekawych kształtach. Fikus Benjamin oczyszcza powietrze z formaldehydu. Warto jednak wspomnieć, iż jego liście są trujące, dlatego należy trzymać go z daleka od dzieci i zwierząt. Fikusy — szczególnie Benjamin, są dość kapryśne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Palma bambusowa

Wymieniając rośliny oczyszczające powietrze, nie można pominąć palmy bambusowej. Ogólnie wszystkie palmy nawilżają powietrze i oczyszczają je z formaldehydu, tlenku węgla, ksylenu, chloroformu i benzenu. Ze względu na swoje rozmiary palma bambusowa hodowana jest w salonach lub innych dużych pomieszczeniach.

Paproć doniczkowa (nefrolepis wyniosły)

Popularnej paprotki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to roślina prosta w utrzymaniu i pięknie się prezentuje. Podobnie jak i bluszcz pospolity pochłania ona formaldehyd. Paprotkę można hodować w doniczkach ustawionych na meblach albo w podwieszanych, ozdobnych koszyczkach — liście rośliny będą prezentowały się efektownie zarówno luźno puszczone w dół, jak i oplecione na sznurkach.

Sansewieria gwinejska

Czasem wydaje mi się, że sansewieria to idealna roślina doniczkowa do mojego domu. Nie wymaga ona częstego podlewania. Ba! Może nawet przetrwać okresy suszy, gdy zapomnimy o podlewaniu 😉 Wizualnie również jest atrakcyjną rośliną o długich dwukolorowych liściach. Sansewieria oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.

rośliny oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat

Piękna zielona roślina, kwitnąca na biało. Skrzydłokwiat bardzo łatwo hodować w domu — potwierdzone własnym doświadczeniem (patrz zdjęcia powyżej).  Nie wymaga on słonecznego stanowiska, u mnie stoi na parapecie w północnym pokoju. Jeśli chodzi o podlewanie — w lecie należy robić to 2-3 razy w tygodniu, a zimą nie więcej niż 2 razy. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych — przede wszystkim z benzenu występującego w lakierach i farbach, a także z acetonu, który jest składnikiem środków czystości i zmywaczy lakierów.


Hodując w domu rośliny oczyszczające powietrze, zyskujemy podwójnie. Raz — możemy oddychać wolnym od szkodliwych substancji powietrzem, a dwa — rośliny doniczkowe to nietuzinkowe dekoracje wnętrz.

Macie w swoich domach którąś z wymienionych roślin?

Close