Jakie zioła zbierać pod koniec lata? - Blog lifestylowy: Dom na obcasach

Mamy już koniec lipca. Jeszcze tylko dwa miesiące kalendarzowego lata. Z jednej strony szkoda, że to już sierpień, bo jeszcze kilka tygodni i zielone liście znikną z drzew, a z drugiej to bardzo dobry czas jeśli chodzi o zbiory ziół. W lasach i na łąkach można teraz pozyskać wiele cennego surowca. Jakie zioła zbierać pod koniec lata? Kilka wskazówek na ten temat znajdziecie w dzisiejszym wpisie.
Jakie zioła zbierać pod koniec lata?

Jakie zioła zbierać pod koniec lata?

Poniżej znajdziecie dwadzieścia wybranych gatunków ziół i roślin leczniczych, które zbiera się w sierpniu i wrześniu. Umieściłam na niej najpopularniejsze rośliny, które można znaleźć na łąkach albo w lasach. Pominęłam te, które trzeba hodować w przydomowych ogródkach, jak np. bazylia czy barwinek. Nie są to wszystkie możliwości, bo ziół zbieranych w sierpniu i wrześniu jest naprawdę wiele. Te wymienione poniżej są jednymi z częściej stosowanych, dlatego przypominam, że nadchodzi czas ich zbioru 😉

1. Babka lancetowata

Surowcem są tutaj liście, nasiona, korzeń lub po prostu cała roślina. Wykazuje się działaniem wykrztuśnym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwbiegunkowym i osłaniającym.

2. Bez czarny

W sierpniu i wrześniu zbiera się liście oraz owoce czarnego bzu (te ostatnie przeważnie już we wrześniu). O zdrowotnych właściwościach czarnego bzu możecie przeczytać w jednym ze znajdujących się już na blogu wpisach – o tutaj.

3. Borówka brusznica

Surowcem w przypadku borówki brusznicy są liście oraz owoce. Te pierwsze stosuje się przy dolegliwościach pęcherza moczowego, a także na obniżenie ciśnienia. Z kolei sok z owoców ma działanie przeciwgorączkowe, wzmacniające, a także regulujące trawienie.

4. Borówka czarna/czernica/, jagoda leśna, czarna jagoda

Surowcem są tutaj przede wszystkim owoce, choć zbiera się również liście. Czarna jagoda ma działanie podobne do insuliny. Świeże owoce działają przeczyszczająco, z kolei herbata, kompot oraz sok – przeciwbiegunkowo. Borówka czarna działa przeciwbakteryjnie oraz ściągająco na nabłonek jelitowy.

5. Brzoza

W sierpniu oraz wrześniu zbiera się również liście brzozy. Stosuje się je przy dolegliwościach dróg moczowych, chorobach skóry oraz wątroby.

6. Chaber bławatek

Surowiec w tym przypadku stanowią kwiaty rośliny, zbiera się tylko te o ładnym, intensywnym kolorze – wyblakłe tracą własności lecznicze. Działają one moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwalergicznie.

7. Czosnek niedźwiedzi

We wrześniu zbiera się również cebulki czosnku niedźwiedziego. Warto jednak pamiętać, iż jest to roślina częściowo chroniona i oficjalnie nie można zbierać surowca z rosnących dziko okazów.

8. Dziurawiec

W przypadku dziurawca zbiera się przede wszystkim ziele. Ma ono działanie przeciwbiegunkowe, przeciwkrwotoczne, moczopędne, bakteriostatyczne, uszczelniające naczynia włosowate, a także pobudzające apetyt i uspokajające.

9. Głóg

Koniec sierpnia i wrzesień to czas zbioru owoców głogu. Wykazują się one działaniem uspokajającym, ściągającym, a także obniżającym ciśnienie, są również często stosowane przy chorobach serca.

10. Jarzębina, jarząb pospolity

Surowcem pozyskiwanym pod koniec lata w przypadku jarzębiny są jej owoce i liście. Działa moczopędnie oraz dezynfekująco na drogi moczowe, stosowana jest także przy zapaleniach żył kończyn dolnych oraz przy hemoroidach.

11. Jeżyna

W przypadku jeżyny surowcem pozyskiwanym w drugiej połowie lata są owoce. Zawierają one wiele witamin i soli mineralnych, poprawiają przemianę materii, działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, moczopędnie i ściągająco.

12. Krwawnik pospolity

W przypadku krwawnika zbiera się jego kwiatostany. Wykorzystywane są one w leczeniu krwawień w przewodzie pokarmowym, choroby wrzodowej, hemoroidów, a także przy problemach z drogami rodnymi. Więcej na temat krwawnika przeczytacie tutaj.

13. Malina

Surowcem leczniczym maliny są jej owoce. Mają one działanie przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, stosowane są w przypadku przeziębień i grypy.

14. Orzech włoski

W sierpniu oraz wrześniu pozyskuje się liście orzecha włoskiego. Nalewkę z liści stosuje się przy niestrawności i biegunce.

15. Pokrzywa

Surowcem pokrzywy są jej liście, korzeń lub ziele. Mają one działanie hamujące krwawienie, moczopędne, a także poprawiające przemianę materii. Stosowana jest także do poprawy kondycji włosów, paznokci i skóry.

16. Róża dzika

We wrześniu zbiera się przede wszystkim owoce dzikiej róży. Przygotowane z nich syropy oraz inne przetwory stosuje się przede wszystkim podczas leczenia schorzeń wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, a także jako środki wielowitaminowe.

17. Rumianek pospolity

Surowcem rumianku są jego koszyczki kwiatowe. Mają one dobroczynny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także wykazują się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi.

18. Skrzyp polny

Jako surowiec lekarski w przypadku skrzypu wykorzystuje się jego pędy płonne. Skrzyp wykazuje działanie moczopędne, hamujące krwawienie, a także poprawiające przemianę materii. Wykorzystuje się go głównie przy schorzeniach dróg moczowych.

19. Wierzba pospolita/biała

Sierpień i wrzesień to dobry czas na zbiór kory wierzby. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a także uspokajające i ściągające.

20. Wrotycz maruna, złocień maruna

W przypadku maruny surowcem zielarskim jest cała roślina. Stosuje się ją w przypadku nieregularnych cykli lub bolesnego miesiączkowania, a także kłopotów trawiennych, migreny i chorób układu oddechowego.


Zbieracie zioła? Przygotowujecie z nich przetwory? Które z ziół stosujecie najczęściej?

Close