Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej? - Blog: Dom na obcasach

Wiele z nas chce po zimie zrzucić zbędne kilogramy. W związku z tym wracamy do wzmożonej aktywności fizycznej. Wiosna daje nowe możliwości – rower, rolki, bieganie czy też spacerowanie. To ostatnie można praktykować również zimą, jednak nie na taką skalę jak wiosną, kiedy to można wybrać się na długi spacer np. do lasu albo inne tereny zielone i pooddychać świeżym powietrzem. Ruch na wiosnę jest super, ale w tym miejscu warto postawić sobie pytanie, jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej? Nie można tak po prostu rzucić się na głęboką wodę, bo koniec końców może się to skończyć poważną kontuzją.

Aktywność fizyczna na wiosnę! Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej?

Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej?

Zacznijmy od tego, że jeśli przez całą zimę ćwiczyliśmy w domu lub chodziliśmy do klubów fitness albo na siłownię, to nie potrzeba wtedy jakiś specjalnych przygotowań. Jeśli jednak zimę spędziliśmy bardziej na leniuchowaniu, to za aktywność trzeba się brać małymi kroczkami.

Pierwsza sprawa to oczywiście rozgrzewka. W tym przypadku najlepiej jest wybierać ćwiczenia angażujące wszystkie mięśnie ciała. Nie musi być ona długa, nie powinna być też intensywna – przynajmniej nie na samym początku. Gdy już rozgrzejemy mięśnie, możemy przystąpić do wybranego przez nas treningu. Wsiadając na rower, pierwszy raz po dłuższej przerwie albo wybierając inną formę aktywności, nie forsujmy się. Lepiej zaczynać od spokojnego tempa oraz krótszych czasów treningów i stopniowo zwiększać i intensywność, i czas. Pozwoli to uniknąć jakiś większych dolegliwości i kontuzji. Jeśli chodzi o rozciąganie po treningu, to słyszałam na ten temat wiele skrajnych opinii – jedni twierdzą, że rozciąganie statyczne jest wskazane i zapobiega powstawaniu urazów, inni mają całkowicie odmienne zdanie. Ja należę do tej pierwszej grupy i po każdej aktywności fizycznej praktykuję rozciąganie – przynajmniej 5 minut.

Aktywność fizyczna na wiosnę

Wiosna i ładna pogoda sprzyjają wybieraniu nieco innych aktywności fizycznych niż w zimie. Nie jesteśmy skazani na zamknięte pomieszczenia albo krótkie spacery. Nie odkryję Ameryki pisząc, że wiosną można postawić na rower, bieganie, rolki, nordic walking albo po prostu długie spacery – najlepiej w nieco szybszym tempie.

O ile w zimie ćwiczę w domu – przeważnie na orbitreku albo wioślarzu, o tyle wiosną i latem najczęściej jeżdżę na rowerze lub wychodzę z Korkiem na długie spacery. W ostatnich latach w Tarnowie powstało wiele ścieżek rowerowych – więc jest gdzie jeździć, a dodatkowo plusem mieszkania blisko autostrady, jest sporo kilometrów dróg technicznych w idealnym stanie – bez dziur, dołków i kamieni.

Aktywność fizyczna na wiosnę! Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej?

Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej? – Dobry sprzęt to podstawa

Jest jeszcze jedna ważna kwestia “bezpiecznej’ aktywności fizycznej, a mianowicie wybieranie sprzętu dobrej jakości. O co chodzi? Ano – o sprawny rower, rolki, odpowiednie, wygodne buty. Jeżdżenie niesprawnym rowerem w najlepszym razie skończy się mandatem, trochę gorzej będzie, gdy “rozklekotany” sprzęt stanie się przyczyną kontuzji. Podobnie sprawa wygląda z rolkami. Warto dbać o to, aby sprzęt który wybieramy do aktywności fizycznej był sprawny w 100%.

Zarówno na rower, do biegania, jak i do spacerowania, warto kupić dobre, wygodne, sportowe buty. Jeśli chodzi o mnie to od wielu lat jestem wierna marce Puma. Moim zdaniem to najlepsze obuwie sportowe. Jako jedne z nielicznych idealnie dopasowuje się do mojej lekko zdeformowanej stopy (pozostałości po szalonych zabawach w dzieciństwie). W tym roku zamówiłam na footway.pl dwie pary butów sportowych – jedne to tenisówki Puma Benny New Navy-White na ładniejsze dni oraz drugie Puma Liza Mid Black-White na nieco brzydszą pogodę.

Puma Benny New Navy-White to buty zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wykonane są one z materiału i świetnie nadają się na wyjście na spacer, na rower lub na zakupy, szczególnie w cieplejsze i pogodniejsze dni – bez deszczu. Podeszwa zrobiona jest z grubej gumy przez co buty są bardzo wygodne i chodząc w nich nawet po kamieniach, nie czuć dyskomfortu.

Z kolei Puma Liza Mid Black-White są idealne na brzydką pogodę i deszczowe dni. Ich cholewka jest nieco wyższa i dzięki temu woda nie naleje się do środka, a w stopę będzie cieplej. Buty poza sznurowadłami posiadają również rzepy, przez co lepiej trzymają nogę i dodatkowo super się prezentują. Idealne na długie spacery niezależnie od pogody!


A Wy macie swoje sprawdzone sposoby, jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej na wiosnę? Do uprawiania sportu wybieracie odpowiednie i wygodne obuwie, czy zupełnie nie zwracacie uwagi na takie kwestie?


* Wpis powstał przy współpracy ze sklepem FOOTWAY

Close