Pralinki z masłem orzechowym - proste i pyszne - Dom na obcasach

Przepisy na proste i szybkie w przygotowaniu domowe słodycze są w cenie. Kto nie lubi zjeść przygotowanego w domu rogala, batonika albo pralinki? Moim zdaniem takie słodycze są o wiele smaczniejsze i zdrowsze, bo wiemy, co się w nich znajduje. Mam dla Was dzisiaj pomysł na takie proste pralinki z masłem orzechowym. Do ich przygotowania będziecie potrzebować czekolady – może być gorzka albo mleczna, masła orzechowego oraz niewielkiej ilości grubej soli, np. morskiej albo himalajskiej.

Samo wykonanie pralinek jest bajecznie proste i sprowadza się do pięciu kroków. Najpierw trzeba będzie rozpuścić czekoladę, następnie nałożyć jej niewielką ilość do papilotek na muffinki, później dodać masło orzechowe, na wierzch kolejną warstwę czekolady i całość posypać niewielką ilością soli morskiej. Proste, prawda? Za tak niewiele pracy można zyskać naprawdę pyszne domowe słodycze.

Pamiętajcie, aby odłożyć pralinki do lodówki albo innego chłodnego miejsca, tak żeby czekolada całkowicie się zastygła. Później możecie je schować do pudełka i przechowywać w szafce. O ile oczywiście coś jeszcze zostanie, bo u nas pralinki zniknęły w 10 minut.

To jak –  spróbujecie?

Proste pralinki z masłem orzechowym

Proste pralinki z masłem orzechowym

Składniki:

  • 300 g czekolady dobrej jakości – może być mleczna albo gorzka
  • 12 płaskich łyżeczek masła orzechowego
  • sól morska gruboziarnista

Przygotowanie:

  • czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i wystudź
  • w foremce na muffinki rozłóż papilotki (powinno być ich 12), do każdej z nich nałóż łyżkę ulubionej czekolady, następnie na środku połóż płaską łyżeczkę masła orzechowego i na wierzch jeszcze jedną łyżkę czekolady
  • całość posyp szczyptą soli morskiej
  • włóż praliniki do lodówki do czasu, aż czekolada się zastygnie

Proste pralinki z masłem orzechowym

Close