Czym kierowaliście się podczas urządzania kuchni? Wygodą, funkcjonalnością, wymiarami pomieszczenia? Czymś jeszcze? Planowanie, urządzanie i dekorowanie mieszkania to jedna z moich ulubionych czynności. Na przeglądaniu katalogów i inspiracji w sklepach z wyposażeniem wnętrz, mogłabym spędzić cały dzień i chyba nawet wtedy nie miałabym tego dość. Wracając jednak do kuchni. W starym budownictwie kuchnie zazwyczaj są pomieszczeniami niewielkich rozmiarów. Nieraz trzeba się nieźle nagłowić, aby zmieścić w nich to, co jest nam potrzebne, tym bardziej jeśli akurat jesteśmy entuzjastami gotowania. Z pomocą przychodzą nam jednak nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, które genialnie sprawdzają się nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Zapraszam Was dzisiaj na kilka słów o tym, jak zaplanować przestrzeń w kuchni. Będzie teoria, ale będzie też kilka rozwiązań i inspiracji prosto z IKEA.
Jak zaplanować przestrzeń w kuchni, czyli kilka słów o ustawieniu mebli
Najprawdopodobniej w niedługim czasie czeka mnie kolejny remont, a dokładniej przeróbka. Na piętrze będziemy urządzać drugą kuchnię. Pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, więc trzeba wszystko dobrze przemyśleć i dostosować tak, aby w pełni wykorzystać każdy możliwy centymetr.
Planowanie przestrzeni w małej kuchni polega właśnie na tym – na rozgospodarowaniu powierzchni co do centymetra. Dobrze rozplanowana kuchnia pomieści wszystkie potrzebne sprzęty i zarazem nie będzie zagracona. W sklepach dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań jak np. składane stoliki mocowane do ściany czy też minikuchnie. O tym jednak za chwilę.
Podczas planowania ustawienia mebli warto pamiętać o tym, że są w kuchni takie elementy wyposażenia, które nie powinny stać koło siebie. O czym mowa?
Co koło czego stać nie powinno?
Istnieje kilka zasad dotyczących ustawienia mebli i sprzętu w kuchni.
Zlewozmywak powinien być umiejscowiony blisko lodówki. Najlepiej, gdy pomiędzy nimi znajduje się krótki blat. Warto też pamiętać, że zlewozmywak nie powinien znajdować się zaraz koło kuchenki. Grozi to zalaniem palników.
Z kolei kuchenka nie powinna znajdować się blisko okna ponieważ, gdy latem zostawimy je otwarte, podmuch wiatru może gasić płomień. Kuchenka nie może także stać bokiem do ściany – grozi to nagrzewaniem się ściany.
Co koło czego stać powinno?
Lodówka i szafki z żywnością powinny znajdować się blisko drzwi. Powód? Często przychodzimy do kuchni tylko po to, aby wyciągnąć coś z lodówki. Mleko, przekąski, dżem – w tym przypadku nie potrzeba przygotowywać jedzenia, a więc udawać się do blatu. Lodówka i szafki z żywnością umiejscowione przy samych drzwiach ułatwią nam codzienność.
Dobrym pomysłem jest także ustawienie szafek z garnkami i patelniami zaraz obok kuchenki. Będzie nam o wiele prościej podczas przygotowywania posiłków.
Jak zaplanować przestrzeń w kuchni? – kilka inspiracji z IKEA
Wszystkie zdjęcia znajdujące się w dzisiejszym wpisie to inspiracje kuchni IKEA(wejdźcie i sprawdźcie najnowsze trendy). Prawdę powiedziawszy każde z tych rozwiązań mnie zachwyca. Jeśli nie macie pomysłu na to, jak zaplanować przestrzeń w kuchni koniecznie udajcie się do IKEA. Na pewno znajdziecie coś dla siebie! Pełno tu gotowych rozwiązań dla małych, średnich i dużych kuchni.
Poza gotowymi projektami kuchni, w IKEA znajdziecie też ciekawe inspiracje, które pomogą Wam zyskać dodatkowe miejsce w pomieszczeniu. Prosty regał w kuchni(jak na powyższym zdjęciu) to moje marzenie. Ustawiłabym na nim słoiczki, książki kulinarne, puszki z przyprawami i ziołami. Pod linkiem sprawdzicie inne ciekawe propozycje na regały w kuchni.
Genialnym według mnie rozwiązaniem jest rozkładany stolik przymocowany do ściany. Dzięki temu w małym mieszkaniu pojawia się możliwość zorganizowania kuchni oraz jadalni, która nie zajmuje wiele miejsca.
Przeglądając katalog IKEA znalazłam też ciekawą koncepcję dla osób, które nie potrzebują w swoim mieszkaniu tradycyjnej kuchni. Kącik kuchenny stworzony z minikuchni, w której znajduje się zlewozmywak oraz dodatkowo przenośna płyta indukcyjna(kliknijcie i sprawdźcie, że nie jest to duży koszt) i mała lodówka. Dla osób ceniących sobie design, wygodę i chcących zaoszczędzić miejsce jest to pomysł idealny.
A Wy wolicie tradycyjne rozwiązania w kuchni, czy stawiacie na nowoczesność? A może jedno i drugie po trochu?
20 komentarzy
Fajnie, że piszesz o tym ze swojego punktu widzenia, jednak w praktyce bywa różnie. Najważniejsze aby dopasować kuchnie do własnych potrzeb 😉 Komuś lodówka przy drzwiach moze przeszkadzać (okazja aby pojadać w nocy xD) a dla innej osoby to będzie bardzo wygodna opcja 🙂
Moja kuchnia jest tak nieustawna, że czasami mam jej dość. Muszę pomyśleć o remoncie i meblach na wymiar, bo kiedy 13 lat temu kupiliśmy mieszkanie, musieliśmy szybko się wprowadzić. Za ciasna kuchnia jak dla blogera kulinarnego 🙂
ja rok temu miałam remont kuchni, mam naprawdę małą kuchnię, wymyśliłam wszystko idealnie jeżeli chodzi o wykorzystanie miejsca. Uważam,że w małej kuchni trzeba zamówić meble u stolarza, tak by każdy kawałek miejsca mądrze zaaranżować. Niestety meble z salonów typu Ikea czy BRW się zdecydowanie nie sprawdzają. Mebli co roku się nie zmienia, warto dołożyć i gotować komfortowo 😉 Ja po roku widzę,że moja kuchnia jest praktyczna i nie żałuje żadnej złotówki 😉
Piękne kuchnie pokazałaś i każda ma w sobie coś co mi sie podoba 🙂
Mnie czeka remont☺
Dla mnie kuchnia to serce domu 🙂
Dla mnie również 🙂
Kuchnia zaczyna mnie prześladować. Od ponad pół roku wraca u nas w domu temat remontu kuchni. Jest Koniecznie potrzebny, ale brak pomysłu na aranżację albo za dużo tych pomysłów.
Mój pokój z aneksem kuchennym jest tak mało ustawny, że nawet w ukochanej przeze mnie IKEI ciężko jest mi coś wybrać. A tak marzy mi się nowa aranżacja 🙂 Pozdrawiam!
Też lubię inspirować się IKEA, bo rozwiązanie są proste i bardzo praktyczne! Moja kuchnia była przerabiania 5 lat temu i nastawiłam się na długość blatu i multum szuflad. Po piciu latach kuchnia pęka w szwach, więc doszłam do wniosku, że po prostu mam za dużo rzeczy…Teraz przydałaby mi się spiżarka…
Haha, skąd ja to znam 🙂
No to ja mam źle zaplanowaną, bo lodówkę i zlew mam po przeciwnych stronach. Ale nie bardzo rozumiem dlaczego miałby być blisko? Nie planowałem z IKEA, bo mam tę moją kuchnię mocno niestandardową. Zamawiałem u stolarza. Jest teraz ładnie, ale co ja się z tymi stolarzami namordowałem…
Z tego co czytałam chodzi o to, aby było bliżej do przenoszenia produktów, które trzeba umyć, takich jak mięso itd.
Nie pomyślałam i tych rozwiązaniach. Moja kuchnia to jednak tylko jedna ściana. Ot, aneks bez wyspy. Wiele nie da się zrobić:(
Kuchenka koło okna to idealne rozwiązanie, teraz w wynajmowanym jest troszkę oddalona, ale na swoim się świetnie urządzimy ;p
Jeśli mówisz o o kuchence z płytą indukcyjną to owszem. W przeciwnym wypadku to jednak jest niebezpieczne rozwiązanie 🙂
Kuchnia to dla mnie najważniejsze pomieszczenie, swoją zamawiałam w specjalistycznej firmie, ale IKEA rzeczywiście ma fajne pomysły na dobre zagospodarowanie przestrzeni 🙂
Ja stawiam na nowoczesność. Poza tym kuchnia to jedno w ważniejszych dla mnie pomieszczeń i bardzo ważna jest dla mnie funkcjonalność (mam dużo szafek/szuflad i półek, bo mam też dużo rzeczy do pochowania), więc wszystkie meble były robione na wymiar. Ale lodówkę akurat mam na końcu kuchni, bo tylko tam pasowała, a dodatkowy spacer czasem jest wskazany 😀
Moja kuchnia jest robiona na wymiar i bardzo ustawna, ale już nie najnowsza, w tym roku wymienialiśmy blaty, stół i krzesła i na razie muszę na tym poprzestać. Ale przyznaje, że to miejsce w domu lubię najbardziej. Życzę dobrych wyborów, kuchnie z Ikea bardzo mi się podobają 🙂
Mam rozkładany stolik z IKEA – stoi w kuchni i na co dzień jemy przy nim posiłki 🙂 Ale jeżeli trzeba więcej miejsca na pichcenie (na blacie mamy tego miejsca mało), to ten stolik się rozkłada – mała rzecz, a cieszy 😀 A w ogóle to wszystkie Ikeowe aranżacje są cudne!