Damy polskiego imperium - idealna książka na jesienne popołudnie

Obecny miesiąc pod względem czytelniczym przedstawia się o wiele lepiej, niż miało to miejsce przez kilka ostatnich miesięcy.  Dzieje się tak za sprawą pracy magisterskiej, bo jak na razie większość przeczytanych  przeze mnie ostatnio książek dotyczyła tematów związanych ze Szlakiem Architektury Drewnianej. Większość, nie oznacza jednak, że wszystkie. Przychodzę do Was dzisiaj z recenzją książki Damy polskiego imperium Kamila Janickiego. Nie jest to pozycja, z którą zapoznawałam się do pracy, więc spokojnie o architekturze drewnianej dzisiaj nie będzie. Będzie za to tak jak lubię, czyli historycznie.

Damy polskiego imperium Kamila Janickiego

Damy polskiego imperium, czyli o kobietach, które zbudowały mocarstwo

Nie na darmo mówi się, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta szyją, która tą głową kręci. Tak było od zawsze. Z lekcji historii wiele dowiadujemy się o królach, książętach, wielkich bitwach, wygranych wojnach. Nie wiele jednak miejsca poświęcone zostaje królowym – kobietom, które nierzadko miały decydujący głos w sprawie umów zawieranych pomiędzy poszczególnymi rodami. To bardzo często ich zdanie decydowało o tym, z kim ożeni się przyszły król albo czyją żoną zostanie księżniczka.

Kobiety nie tylko tylko miały wiele do powiedzenia w tych sprawach, ale także w innych politycznych kwestiach. Królowe zapewniały sobie swoim majątkiem i pochodzeniem przychylność biskupów, a niekiedy i samego papieża, a także mniej lub bardziej znaczących urzędników państwowych.

Damy polskiego imperium Kamila Janickiego to książka o największych polskich królowych – o Jadwidze Kaliskiej, która w czasach wygnania Władysława Łokietka dbała o przyszłość dynastii Piastów, o Elżbiecie Łokietkównie, która jako węgierska królowa dbała o interesy Polski, a także o Jadwidze Andegaweńskiej – pierwszej kobiecie koronowanej na króla Polski.

Damy polskiego imperium Kamila Janickiego

Damy polskiego imperium – warto czy nie warto?

Dla osób, które interesują się historią, książka ta to nie lada gratka. Prawdziwe historie opisane z najdrobniejszymi szczegółami, ciekawostki, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Ale czy tylko miłośnikom historii książka ta przypadnie do gustu?

Zdecydowanie nie tylko!

Damy polskiego imperium to pozycja tak dobrze i ciekawie napisana, że fani typowych powieści również powinni być nią zachwyceni. Historia przemycona jako interesująca opowieść o dawnych czasach – kawałek dziejów państwa polskiego przelany na karty książki, którą bardzo łatwo i przyjemnie się czyta. Gdyby tak wyglądały podręczniki do historii to myślę, że dla większości z nas byłby to najulubieńszy przedmiot w szkole.


Czy polecam Damy polskiego imperium? Zdecydowanie tak! To idealna książka na jesienne wieczory.

Książkę będziecie mogli zamówić tutaj.

Close