Dwudziestolecie od kuchni, czyli gdzie diabeł nie może, tam babę pośle

Przyznaję szczerze, że choć nie jestem z tego dumna, w ostatnim czasie przeczytałam bardzo niewiele książek. Nie jest to spowodowane lenistwem albo brakiem chęci do czytania, a raczej brakiem czasu, aby to robić. Przez całe wakacje praktyki, a teraz szkoła, blog, praca i tak w kółko. Jednak kiedy Pani Ania(którą serdecznie pozdrawiam) zaproponowała mi nową książkę Aleksandry Zaprutko-Janickiej Dwudziestolecie od kuchni, która jest połączeniem poradnika i książki historycznej od razu się zgodziłam i czekałam z niecierpliwością na przesyłkę. Książka przyjechała do mnie pięknie zapakowana(zdjęcie mogłyście zobaczyć na Instagramie) i do tego tak super wydana! Z wielką ciekawością wzięłam się za jej czytanie. Czy było warto? Zapraszam na recenzję Dwudziestolecia od kuchni, czyli kulinarnej historii przedwojennej Polski.

Dwudziestolecie od kuchni

Dwudziestolecie od kuchni, czyli gdzie diabeł nie może, tam babę pośle

Tytuł dzisiejszego wpisu nie jest przypadkowy. Przysłowie “gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” od razu przyszło mi na myśl, gdy tylko zaczęłam czytać tę książkę. My, kobiety od zawsze umiałyśmy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Praktycznie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Tak jest dziś i tak było kiedyś. Dowodem na to jest historia naszego kraju i są też historyjki przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Jak wspomniałam wyżej, książka Aleksandry Zaprutko-Janickiej nie jest ani typową książką historyczną, ani też poradnikiem. To opowieść o dzielnych kobietach, a zarazem takich zwyczajnych jak my wszystkie, które żyjąc w trudnych czasach musiały sobie radzić w każdej sytuacji, a wymagano od nich wiele.

Co w książce?

Książka Dwudziestolecie od kuchni nie jest grubą pozycją, bo ma 299 stron, podzielonych na 9 rozdziałów. Na końcu znajduje się jeszcze dodatek, czyli Niezawodne porady sprzed wojny. Wracając jednak do początku.

Co znajdziecie w książce?

Autorka opisuje w niej historie kobiet, które musiały w czasach międzywojennych łączyć ze sobą pracę i prowadzenie domu. Mężczyźni udali się na front, a kobiety były zmuszone zadbać zarówno o utrzymanie siebie i dzieci, jak i być paniami domu oraz matkami. Kolejne rozdziały to opowieści o trudach codzienności, historia pierwszych sprzętów AGD, ciekawe fakty dotyczące zakupów, nieuczciwych sprzedawców, służby domowej, przyjęć i życia towarzyskiego, a także gastronomi oraz tradycji związanych ze Świętami wielkanocnymi oraz Bożym Narodzeniem.

Dwudziestolecie od kuchni

Dwudziestolecie od kuchni – recenzja

Książkę(pomimo chronicznego braku czasu) przeczytałam w kilka dni. A wiecie dlaczego? Bo Dwudziestolecie od kuchni trafia całkowicie w moje gusta – jestem fanką książek historycznych, a dodatkowo chętnie czytam wszystko zawierające porady i ciekawostki związane z prowadzeniem domu. Książka bardzo mnie zaciekawiła i czytanie jej było dla mnie samą przyjemnością. Myślę, że każda kobieta powinna po nią sięgnąć, aby uświadomić sobie, jak wiele potrafimy znieść i z jakich trudnych sytuacji wyjść. Potrafiły to nasze prababcie, babcie, matki, potrafimy to też i my.

Z jednej strony Dwudziestolecie od kuchni to jak sama autorka pisze “kulinarna historia przedwojennej Polski”, a z drugiej strony wiele w niej opowieści, które dają siłę i pozwalają uwierzyć, że damy radę w każdych warunkach. Jestem pełna podziwu dla sprytu, samozaparcia i walki, jaką musiały kiedyś stoczyć kobiety, aby móc choćby pracować.


Jeśli chcecie poznać te historie, dowiedzieć się jak silną płcią jesteśmy, to koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę Aleksandry Zaprutko-Janickiej. A może już ją czytałyście?

Dwudziestolecie od kuchni możecie kupić po promocyjnej cenie tutaj.

Close