Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić? - Dom na...

Segregacja śmieci to temat bardzo popularny, ale wciąż nie wszyscy przywiązują do niego odpowiednią wagę. Niektórzy lekceważą go, bo wydaje się im mało ważny. A przecież odpowiednia segregacja śmieci niesie za sobą wiele korzyści. Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te dwa pytania.

Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto segregować śmieci?

Każdy z nas codziennie “wytwarza” sporą ilość odpadów. Część z nich można wykorzystać ponownie, przetwarzając je. Nie wszystkie jednak nadają się na surowce wtórne, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo je posegregować. Do powtórnego wykorzystania można użyć papieru, plastiku, szkła, metalu. W zależności od rodzaju, odpady poddawane są określonym procesom recyklingu.

Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów przyczyniamy się do ochrony środowiska. Materiały wtórne, które powstają z posegregowanych przez nas śmieci ograniczają eksploatację środowiska. Zbierając np. makulaturę chronimy drzewa przed wycinką. Wykorzystanie odpadów powoduje mniejsze zapotrzebowanie na surowce pierwotne. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej rocznie zużywa około 50 kg papieru. Sporo, prawda? Poddając go recyklingowi jesteśmy w stanie uchronić wiele drzew przed wycięciem, a tym samym zadbać o nasze środowisko.

Według badań recykling tony papieru to oszczędność energii – 65% oszczędności w stosunku do energii zużywanej podczas produkcji papieru z włókien pierwotnych, a także redukcja zanieczyszczeń wody o 35% i powietrza o 74%.

Segregacja i powtórne wykorzystanie odpadów niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – potrzeba mniej miejsca na składowanie śmieci. Mniejsze tereny, na których zalegają odpady to zdrowsza gleba, czyli mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Powiedzmy sobie szczerze – wysypiska śmieci “generują” także nieprzyjemny zapach. I co z tego, że znajdują się na skraju miast, skoro i tak ten “smrodek” rozchodzi się po okolicy.

Jak segregować śmieci w domu?

Segregacja śmieci nic nas nie kosztuje, a korzyści jakie z tego płyną odczuwamy wszyscy. Odpady można podzielić na kilka podstawowych grup – metal i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne.

Tworzywa sztuczne oraz metalowe

Tworzywa sztuczne oraz metalowe zbieramy do worków koloru żółtego. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim plastikowe butelki po napojach kolorowych, wodach, plastikowe opakowania po kosmetykach oraz produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe, czyli np. kartony po sokach i mleku, a także plastikowe torby i reklamówki. Pewnie wiecie, ale warto przypomnieć, że tworzywa sztuczne podczas rozkładu zatruwają środowisko, dlatego warto je segregować i powtórnie wykorzystać, aby nie zalegały na składowiskach. Do żółtych pojemników i worków zbieramy również metale – aluminiowe puszki po konserwach, napojach, sokach oraz metale kolorowe. Butelki i kartony powinny być zgniecione, aby zajmowały mniej miejsca. Warto przypomnieć, że do żółtych odpadów nie zaliczamy plastikowych zabawek. Do pojemników nie wkładamy również butelek z zawartością.

Szkło

Odpady szklane segregujemy do worków i pojemników koloru zielonego lub białego. Szkło można przetworzyć bezstratnie. Co to oznacza? Nic innego jak to, że można je przetworzyć na dokładnie takie same przedmioty. Można również na inne. Niepotrzebne szkło dostanie “drugie życie”, a my uchronimy środowisko przed kolejnymi kilogramami śmieci zalegającymi na wysypisku. Do odpadów szklanych nie zaliczamy ceramiki, porcelany, szkła żaroodpornego, żarówek, luster, szyb okiennych.

Papier

Kolejna grupa odpadów to papier. Śmieci te zbieramy do pojemników i worków koloru niebieskiego. Co nie zalicza się do odpadów typu papier? Ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany i powleczony folią, kartony po mleku i napojach, papierowe worków po cemencie i innych materiałach budowlanych, tapety.

Odpady biodegradowalne

Ostatnim rodzajem odpadów są śmieci biodegradowalne. Są to odpady, które szybko się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Należą do nich odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty, trociny, kora drzew, niezaimpregnowane drewno. Tego typu odpady umieszczamy w workach i pojemnikach koloru brązowego.

Więcej na temat tego, co zalicza się do danej grupy odpadów znajdziecie tutaj.


Ok, tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości na temat tego, czy i jak segregować śmieci w domu. Zbierając materiały do wpisu sama byłam zaskoczona, niektórymi wytycznymi.

Co myślicie na temat segregacji śmieci? Segregujecie?

Close