Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić? - Dom na...

Segregacja śmieci to temat bardzo popularny, ale wciąż nie wszyscy przywiązują do niego odpowiednią wagę. Niektórzy lekceważą go, bo wydaje się im mało ważny. A przecież odpowiednia segregacja śmieci niesie za sobą wiele korzyści. Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te dwa pytania.

Jak segregować śmieci w domu? Dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto segregować śmieci?

Każdy z nas codziennie “wytwarza” sporą ilość odpadów. Część z nich można wykorzystać ponownie, przetwarzając je. Nie wszystkie jednak nadają się na surowce wtórne, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo je posegregować. Do powtórnego wykorzystania można użyć papieru, plastiku, szkła, metalu. W zależności od rodzaju, odpady poddawane są określonym procesom recyklingu.

Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów przyczyniamy się do ochrony środowiska. Materiały wtórne, które powstają z posegregowanych przez nas śmieci ograniczają eksploatację środowiska. Zbierając np. makulaturę chronimy drzewa przed wycinką. Wykorzystanie odpadów powoduje mniejsze zapotrzebowanie na surowce pierwotne. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej rocznie zużywa około 50 kg papieru. Sporo, prawda? Poddając go recyklingowi jesteśmy w stanie uchronić wiele drzew przed wycięciem, a tym samym zadbać o nasze środowisko.

Według badań recykling tony papieru to oszczędność energii – 65% oszczędności w stosunku do energii zużywanej podczas produkcji papieru z włókien pierwotnych, a także redukcja zanieczyszczeń wody o 35% i powietrza o 74%.

Segregacja i powtórne wykorzystanie odpadów niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – potrzeba mniej miejsca na składowanie śmieci. Mniejsze tereny, na których zalegają odpady to zdrowsza gleba, czyli mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Powiedzmy sobie szczerze – wysypiska śmieci “generują” także nieprzyjemny zapach. I co z tego, że znajdują się na skraju miast, skoro i tak ten “smrodek” rozchodzi się po okolicy.

Jak segregować śmieci w domu?

Segregacja śmieci nic nas nie kosztuje, a korzyści jakie z tego płyną odczuwamy wszyscy. Odpady można podzielić na kilka podstawowych grup – metal i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne.

Tworzywa sztuczne oraz metalowe

Tworzywa sztuczne oraz metalowe zbieramy do worków koloru żółtego. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim plastikowe butelki po napojach kolorowych, wodach, plastikowe opakowania po kosmetykach oraz produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe, czyli np. kartony po sokach i mleku, a także plastikowe torby i reklamówki. Pewnie wiecie, ale warto przypomnieć, że tworzywa sztuczne podczas rozkładu zatruwają środowisko, dlatego warto je segregować i powtórnie wykorzystać, aby nie zalegały na składowiskach. Do żółtych pojemników i worków zbieramy również metale – aluminiowe puszki po konserwach, napojach, sokach oraz metale kolorowe. Butelki i kartony powinny być zgniecione, aby zajmowały mniej miejsca. Warto przypomnieć, że do żółtych odpadów nie zaliczamy plastikowych zabawek. Do pojemników nie wkładamy również butelek z zawartością.

Szkło

Odpady szklane segregujemy do worków i pojemników koloru zielonego lub białego. Szkło można przetworzyć bezstratnie. Co to oznacza? Nic innego jak to, że można je przetworzyć na dokładnie takie same przedmioty. Można również na inne. Niepotrzebne szkło dostanie “drugie życie”, a my uchronimy środowisko przed kolejnymi kilogramami śmieci zalegającymi na wysypisku. Do odpadów szklanych nie zaliczamy ceramiki, porcelany, szkła żaroodpornego, żarówek, luster, szyb okiennych.

Papier

Kolejna grupa odpadów to papier. Śmieci te zbieramy do pojemników i worków koloru niebieskiego. Co nie zalicza się do odpadów typu papier? Ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany i powleczony folią, kartony po mleku i napojach, papierowe worków po cemencie i innych materiałach budowlanych, tapety.

Odpady biodegradowalne

Ostatnim rodzajem odpadów są śmieci biodegradowalne. Są to odpady, które szybko się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Należą do nich odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty, trociny, kora drzew, niezaimpregnowane drewno. Tego typu odpady umieszczamy w workach i pojemnikach koloru brązowego.

Więcej na temat tego, co zalicza się do danej grupy odpadów znajdziecie tutaj.


Ok, tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości na temat tego, czy i jak segregować śmieci w domu. Zbierając materiały do wpisu sama byłam zaskoczona, niektórymi wytycznymi.

Co myślicie na temat segregacji śmieci? Segregujecie?

 • Segregacja jest ważna i potrzebna. U nas są wytyczne już od bardzo dawna, ale zapewne nie każdy się stosuje.

 • Julianna Bednarczuk

  ostatnio szukam info, czy opakowania np. plastikowe kubki po jogurcie muszą być umyte przed wyrzuceniem. Może wiesz coś na ten temat??

 • Ważny temat, do którego większość (takie mam odczucie) nie przywiązuje należytej wagi. A jest to kwestia wyrobienia tylko odpowiednich nawyków.

 • Mając do wyboru tylko 2 worki na śmieci i kubeł, ciężko je odpowiednio segregować. W czasach płacenia za wywóz śmieci trzeba się dopasować z segregacją do ustalonych reguł przez innych i niekoniecznie jest to zgodne właśnie z tymi wytycznymi.

 • Super, żw poruszyłaś ten temat. Ja sama czasami zastanawiam się, gdzie co wrzucić i czy w ogóle warto się nad tym zastanawiać, ale widzę, że jak najbardziej – warto i trzeba!

 • natalia20041989 .

  Poruszylas bardzo ważny temat☺

 • naczytane.blogspot.com

  Staram się wszystkie śmieci segregować, niestety domownicy mi w tym nie pomagają 🙂

 • Jaki wspaniały wpis! Dosłownie trafiłaś w punkt!

  Z chęcią segreguję śmieci. U mnie nie ma innej opcji, weszło mi to w krew już.
  Nigdy nie miałam z tym problemu.
  Super jest dbać o środowisko.
  Pozdrowionka poniedziałkowe 🙂

 • marzena

  Zawsze segreguje śmieci, tak jakoś nie mam z tym problemu. Trzeba dbać o otaczające nas środowisko 🙂

 • Magda

  Segreguję, bo wiem, że to ważne, ale szczerze mówić nie lubię tego robić 🙂

 • Agnieszka

  Segreguję, bo widzę wagę problemu, ale niestety kuchnia moja nie jest do tego przystosowana. Nie mam miejsca na kilka koszy 🙁

  • Jeśli chodzi o kuchnię to mam ten sam problem, dlatego z plastikami i szkłem muszę latać za każdym razem na pole 🙂

 • napiecyku

  Nam od paru lat, dowożą worki na segregację śmieci i co trzy tygodnie odbierają pełne. Najwięcej oczywiście plastików, ale też szklane butelki i makulaturę. Bardzo to wygodne 🙂

 • My jesteśmy nauczone do recyklingu bo tak zawsze robiło się w naszym rodzinnym domu. Jednak w mieście (przynajmniej w miejscu, w którym obecnie mieszkamy), widać, że w koszach jest tzw. “groch z kapustą” :/

 • Temat jak najbardziej ważny. Ja niestety segreguję rzekłabym wybiórczo: szkło, papier.. bo w bloku to nie jest najłatwiejsza sprawa i zwykle do zsypu wędruje wszystko. Nawet te zewnętrzne kontenery gdzieś poznikały bo pewnie i tak ludzie mieszali wszystko ze wszystkim :/ Natomiast w domu u rodziców to już wygląda znacznie lepiej 😉

 • U mnie w domu segregujemy 🙂 Nawet córcia wie jak to robić 🙂

 • Bio-śmieci zależą chyba od miejsca zamieszkania. W moim województwie (zarówno gdy mieszkałem u rodziców jak i teraz na swoim), nie ma po prostu takiej kategorii. Plastik, szkło, makulatura – owszem, bio – nie uświadczysz. W każdym razie – segregowanie na propsie! ☺ Pozdrawiam!

  • U mnie worki na bio-śmieci też nie ma, tzn. można samemu kupić w sklepie. Ogólnie dostarczane są na plastik, szkło i papier 🙂