Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? - Dom na obcasach

Nieprzyjemny zapach z pralki – znacie to? Brud i wilgoć powodują, że z wnętrza pralki nierzadko wydobywa się przykry zapach, a mówiąc dokładniej po prostu strasznie śmierdzi. Jak temu zapobiec? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? Spokojnie. To nic trudnego ani czasochłonnego. Wystarczy stosować się do kilku zasad i zapomnisz o tym problemie całkowicie.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Skąd przykry zapach w pralce?

Cały ten smrodek bierze się zazwyczaj z brudu, który osadza się wewnątrz pralki. Piorąc w pralce zabrudzone ciuchy część zanieczyszczeń pozostaje w jej wnętrzu, do tego kamień z twardej wody i gotowe. Wystarczy trochę wilgoci, która sprzyja rozmnażaniu się pleśni i grzybów i w ten oto sposób pojawia się nieprzyjemny zapach. Niekiedy przyczyną zanieczyszczenia pralki są także pozostawione w kieszeni chusteczki, których pozostałości dostają się do pralki i osadzają na jej częściach.

Bardzo częstą przyczyną smrodku wydobywającego się z wnętrza pralki(pomimo jej regularnego czyszczenia) są drobne ubrania, które się w niej zapodziały. Chodzi tutaj przede wszystkim o skarpetki, majtki itp. Niekiedy wpadną one gdzieś gdzie nie powinny, innym razem pralka “wciągnie” je podczas prania. Takie części garderoby leżące dość długo w pralce i w wilgoci zaczynają “gnić” i przez to również z wnętrza pralki będzie wydobywał się przykry zapach.

Kolejną przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu w pralce jest stosowanie zbyt dużej ilości detergentów, których nadmiar osadza się we wnętrzu urządzenia i rurach. Warto stosować się więc do zaleceń producentów co do ilości danego detergentu jaka będzie potrzebna do prania konkretnej ilości ubrań. Nadmiar środków piorących powoduje nie tylko smrodek w pralce, ale również jest przyczyną niszczenia materiałów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Jeżeli kupiłaś nową pralkę i nie masz jeszcze problemu z nieprzyjemnym zapachem pomyśl o tym zawczasu i już od samego początku zadbaj o swoje urządzenie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć 😉

Co robić, aby zapobiec smrodkowi z pralki?

Przede wszystkim wyciągnij pranie z pralki zaraz po zakończeniu jej pracy. Pozostawione w urządzeniu mokre ubrania są przyczyną pojawienia się w niej różnych grzybów itp., a co za tym idzie również i smrodku.

Po wyjęciu prania pozostaw drzwiczki pralki otwarte do czasu, aż pralka wyschnie. Możesz również przetrzeć okolice drzwi pralki szmatką, aby przyspieszyć nieco schnięcie.

Raz na jakiś czas przemyj szufladkę na detergenty. Znajdujące się w niej resztki środków do prania również są przyczyną powstawania bakterii.

Każda pralka posiada także filtry, które należy regularnie(raz na kilka tygodni – w zależności od częstotliwości prania) czyścić, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia.

Raz na miesiąc stosuj środki czyszczące pralki(proszki, płyny itp.). Możesz również w tym celu użyć sody oczyszczonej, octu lub kwasku cytrynowego. W jaki sposób stosować te domowe sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń w pralce możecie przeczytać tutaj.

Jeśli nie znałaś wcześniej tych sposobów, które pomagają zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w pralce i z Twojego urządzenia nie ładnie pachnie, spokojnie – można to wszystko naprawić.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Na początek wyjmij filtry i je wymyj. Następnie to samo zrób z pojemnikiem na detergenty. Kolejnym krokiem będzie czyszczenie pralki przy pomocy specjalnych środków lub domowych sposobów(sody, octu lub kwasku cytrynowego). Po wyczyszczeniu pralki pozostaw jej drzwiczki otwarte do momentu, aż wyschnie. Jeśli z Twojej pralki nadal wydobywa się nieprzyjemny zapach sprawdź wąż odpływowy. Możliwe, że jest on zabrudzony do tego stopnia, iż trzeba będzie go wymienić.

Jak widać zarówno przyczyn powstawania przykrego zapachu w pralce, jak i metod zapobiegania mu i usuwania jest wiele. Niekiedy przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zupełnie inne i konieczna jest pomoc fachowca np. gdy skarpeta utknie tak, że potrzebne będzie rozkręcenie pralki. Niemniej jednak warto zawczasu pomyśleć o tym, aby zadbać o pralkę i nie dopuścić w miarę swoich możliwości do powstawania w niej grzybów i bakterii, które powodują ten nieprzyjemny zapach.

Jakie są Wasze sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki? Może znacie jakieś inne metody, które pozwolą zachować pralkę  w dobrym stanie i zapobiec temu nieprzyjemnemu smrodkowi?

 • Magdalena G

  ja robię prania na sucho raz na jakiś czas, dodaję wtedy taki proszek i już,pralka czysta;)

 • natalia20041989 .

  Mam nową pralkę i nie am jeszce tego problemu, ale zapamiętam na przyszłość:)

 • Akurat tego problemu nigdy nie miałam.Zawsze po praniu wycieram pralkę i zostawiam uchylone drzwi do bębna. Raz na jakiś czas wrzucam tabletkę do zmywarek ,zamykam bęben i piorę na sucho w 90C

  • O sposobie z tabletką do zmywarki też słyszałam, ale jeszcze nie testowałam. Ja zawsze zostawiam otwarte drzwiczki, a do czyszczenia stosuję sodę oczyszczoną i też problemu z niemiłym zapachem z pralki nie mam 🙂

 • Najlepsze chyba to systematyczność w dbaniu o pralkę i pilnowanie się w kwestii tych kilku kroków, o których wspominasz. Jeśli będziemy się do nich stosować w miarę regularnie to wiadomo, że problem nie będzie tak dużo w przeciwnym razie skuteczne zaniedbywanie może się źle skończyć.

  • Masz zupełną rację. Te kilka czynności łatwo wykonać, a lepiej robić to na bieżąco i nie mieć później niepotrzebnych problemów z pralką 🙂

 • Oj tak. O pralkę, tak jak i pozostałe sprzęty należy regularnie dbać. I nie chodzi tutaj tylko o zapachy, ale o higienę i przedłużenie żywotności tych urządzeń. Moja mama kiedyś przywoziła mi saszetkę cudotwórcę. Po wrzuceniu do pralki kolor wypływającej z niej wody był przerażający. Tak skutecznie czyściła, a dodam, że było to pierwsze czyszczenie po zakupie pralki. Powiedzmy po około 3 miesiącach użytkowania. Artykuł jak zwykle świetnie napisany, wiele praktycznych porad.

  • Dziękuje za miłe słowa 🙂
   Kwestia dbania o sprzęt w domu jest bardzo ważna, dzięki temu możemy dłużej cieszyć się sprawnymi urządzeniami i oszczędzać pieniądze, które musielibyśmy wydać na naprawdę lub nowe urządzenia. 🙂

 • Pati

  Przyznaję się, że czasem zapominam wyciągnąć pranie z pralki 🙂

 • Jak mieszkałam w Polsce to dbałam o pralkę. Czyściłam filtr, zbiorniki i suszyłam bęben. Od czasu do czasu puszczałam puste pranie. Teraz mieszkam w Szwajcarii i największym minusem jest brak pralki w mieszkaniu 🙁 W każdym bloku jest pralnia i jedna pralka na wszystkich mieszkańców. Trzeba się zapisać na specjalnej liście. Nie lubię tam prać bielizny i delikatnych rzeczy. Zazwyczaj piorę je ręcznie.

  • Współczuje. Ja też nie wyobrażam sobie prania bielizny we wspólnej pralce :/

 • Więc pralka naprawdę zjada skarpetki?! Wiedziałyśmy to od zawsze! xD

 • Agnieszka

  Nigdy nie śmierdzi mi z pralki. Ale kiedyś, raz zaczęło -strasznie. Okazało się, że to płyn do płukania. W pralce, w środku, zawsze woda zostaje i ten płyn kisł i tak śmierdział. A raz kupiłam inny. Płyn wyrzuciłam, kupiłam płyn firmy, którą wcześniej używałam i problem znikł :))

  • Czasem są różne przyczyny tego niemiłego smrodku. Niby człowiek robi wszystko jak trzeba, a tu pach i śmierdzi 🙂 Dobrze, że problem znikł po zmianie płynu 🙂

 • Nie narzekam na smród z pralki. Zaraz wyjmuję pranie, pralkę wycieram do suchości i nigdy nie zamykam. Raz w miesiącu sprawdzam filtr i przepłukuję ją wodą z sodą oczyszczaną. Pozdrawiam 🙂

 • Wstyd się przyznać ile razy nie wyciągnęłam prania zaraz po praniu 😉 Na szczęście nie mam zapachowych problemów z pralką. Ale nie miałam zielonego pojęcia, że o pralkę można zadbać w taki sposób – to prawda, że lepiej wprowadzić takie nawyki jak najszybciej i mieć sprawne urządzenie jak najdłużej 🙂

  • Pewnie 🙂 dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nowy sprzęt albo naprawy tego, który już mamy potrafią uszczuplić domowy budżet 🙂

 • Przetrzymywania prania w pralce unikam jak mogę, chociaż teraz jak zapomnę i nie wyjmę, albo przynajmniej nie otworze drzwiczek, to tragedii nie ma. Poprzednia pralka chociaż nie była jakaś stara pod tym względem była tragiczna. A nawyk dbania o pralkę czy zmywarkę jest bardzo przydatny, muszę się zmobilizować 🙂

 • marta sztabińska

  Rady dla każdej pani domu 😉 nieprzyjemny zapach z pralki pojawia się dość często!

 • Kiedyś korzystałam z sody oczyszczonej, teraz kupuję specjalne preparaty do czyszczenia pralki i raz w miesiącu zapuszczam takie czyszczące pranie.

 • Racja, lepiej zapobiegać 🙂 Dobrze, że wystarczy stosować się do kilku zasad i nie ma problemu z tym smrodkiem 🙂 Pozdrawiam

 • świetne porady, muszę wykorzystać. 🙂

 • Ja od czasu do czasu wstawiam pralkę na 90 stopni i wlewam octu żeby się przeczyściła 😉

 • smak i uczucie

  Bardzo pomocny wpis

 • świetny wpis 🙂 muszę skorzystać z rad