Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? - Dom na obcasach

Nieprzyjemny zapach z pralki – znacie to? Brud i wilgoć powodują, że z wnętrza pralki nierzadko wydobywa się przykry zapach, a mówiąc dokładniej po prostu strasznie śmierdzi. Jak temu zapobiec? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki? Spokojnie. To nic trudnego ani czasochłonnego. Wystarczy stosować się do kilku zasad i zapomnisz o tym problemie całkowicie.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Skąd przykry zapach w pralce?

Cały ten smrodek bierze się zazwyczaj z brudu, który osadza się wewnątrz pralki. Piorąc w pralce zabrudzone ciuchy część zanieczyszczeń pozostaje w jej wnętrzu, do tego kamień z twardej wody i gotowe. Wystarczy trochę wilgoci, która sprzyja rozmnażaniu się pleśni i grzybów i w ten oto sposób pojawia się nieprzyjemny zapach. Niekiedy przyczyną zanieczyszczenia pralki są także pozostawione w kieszeni chusteczki, których pozostałości dostają się do pralki i osadzają na jej częściach.

Bardzo częstą przyczyną smrodku wydobywającego się z wnętrza pralki (pomimo jej regularnego czyszczenia) są drobne ubrania, które się w niej zapodziały. Chodzi tutaj przede wszystkim o skarpetki, majtki itp. Niekiedy wpadną one gdzieś gdzie nie powinny, innym razem pralka “wciągnie” je podczas prania. Takie części garderoby leżące dość długo w pralce i w wilgoci zaczynają “gnić” i przez to również z wnętrza pralki będzie wydobywał się przykry zapach.

Kolejną przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu w pralce jest stosowanie zbyt dużej ilości detergentów, których nadmiar osadza się we wnętrzu urządzenia i rurach. Warto stosować się więc do zaleceń producentów co do ilości danego detergentu jaka będzie potrzebna do prania konkretnej ilości ubrań. Nadmiar środków piorących powoduje nie tylko smrodek w pralce, ale również jest przyczyną niszczenia materiałów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Jeżeli kupiłaś nową pralkę i nie masz jeszcze problemu z nieprzyjemnym zapachem pomyśl o tym zawczasu i już od samego początku zadbaj o swoje urządzenie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć 😉

Co robić, aby zapobiec smrodkowi z pralki?

Przede wszystkim wyciągnij pranie z pralki zaraz po zakończeniu jej pracy. Pozostawione w urządzeniu mokre ubrania są przyczyną pojawienia się w niej różnych grzybów itp., a co za tym idzie również i smrodku.

Po wyjęciu prania pozostaw drzwiczki pralki otwarte do czasu, aż pralka wyschnie. Możesz również przetrzeć okolice drzwi pralki szmatką, aby przyspieszyć nieco schnięcie.

Raz na jakiś czas przemyj szufladkę na detergenty. Znajdujące się w niej resztki środków do prania również są przyczyną powstawania bakterii.

Każda pralka posiada także filtry, które należy regularnie(raz na kilka tygodni – w zależności od częstotliwości prania) czyścić, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia.

Raz na miesiąc stosuj środki czyszczące pralki(proszki, płyny itp.). Możesz również w tym celu użyć sody oczyszczonej, octu lub kwasku cytrynowego. W jaki sposób stosować te domowe sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń w pralce możecie przeczytać tutaj.

Jeśli nie znałaś wcześniej tych sposobów, które pomagają zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w pralce i z Twojego urządzenia nie ładnie pachnie, spokojnie – można to wszystko naprawić.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Na początek wyjmij filtry i je wymyj. Następnie to samo zrób z pojemnikiem na detergenty. Kolejnym krokiem będzie czyszczenie pralki przy pomocy specjalnych środków lub domowych sposobów(sody, octu lub kwasku cytrynowego). Po wyczyszczeniu pralki pozostaw jej drzwiczki otwarte do momentu, aż wyschnie. Jeśli z Twojej pralki nadal wydobywa się nieprzyjemny zapach sprawdź wąż odpływowy. Możliwe, że jest on zabrudzony do tego stopnia, iż trzeba będzie go wymienić.

Jak widać zarówno przyczyn powstawania przykrego zapachu w pralce, jak i metod zapobiegania mu i usuwania jest wiele. Niekiedy przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zupełnie inne i konieczna jest pomoc fachowca np. gdy skarpeta utknie tak, że potrzebne będzie rozkręcenie pralki. Niemniej jednak warto zawczasu pomyśleć o tym, aby zadbać o pralkę i nie dopuścić w miarę swoich możliwości do powstawania w niej grzybów i bakterii, które powodują ten nieprzyjemny zapach.

Jakie są Wasze sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki? Może znacie jakieś inne metody, które pozwolą zachować pralkę  w dobrym stanie i zapobiec temu nieprzyjemnemu smrodkowi?

Close