Czosnek niedźwiedzi - prawdziwy skarb natury! - Dom na obcasach

Po raz pierwszy z czosnkiem niedźwiedzim miałam styczność w zeszłym roku. O jego istnieniu dowiedziałam się z bloga Małgosi napiecyku.pl. Niestety w mojej okolicy nie spotkałam tej niezwykle cennej rośliny, więc jedyne co mi pozostało to kupno już suszonego czosnku niedźwiedziego. W tym roku postanowiłam spróbować tego świeżego. I wiecie co? Suszony czosnek niedźwiedzi, a świeże listki tej rośliny to zupełnie coś innego. Inny smak, zapach… Oczywiście wszystko na korzyść świeżej rośliny.

W Polsce czosnek niedźwiedzi jest pod częściową ochroną. Oznacza to, że można go hodować w przydomowych ogródkach i z nich zbierać, ale nie wolno tego robić z czosnkiem dziko rosnącym w lasach i na polanach. Za zbieranie czosnku dziko rosnącego grożą wysokie mandaty. To tak tylko dla informacji 😉

Czosnek niedźwiedzi – co, gdzie i kiedy?

Czosnek niedźwiedzi - prawdziwy skarb natury!

Czosnek niedźwiedzi wyglądem nie przypomina tradycyjnego czosnku ani troszkę. W tym przypadku wykorzystuje się przede wszystkim liście rośliny, a także jej cebule. Najwięcej drogocennych właściwości posiadają jednak listki. Jeśli chodzi o smak, jest on bardzo podobny i charakterystyczny dla… czosnku.

Czosnek niedźwiedzi pojawia się na samym początku wiosny. W Polsce występuje on najobficiej na terenach Sudetów, Karpat i Pogórza. Znacznie rzadziej spotkać można go na nizinach – w lasach liściastych, najczęściej w buczynach. Liście czosnku niedźwiedziego można zbierać w kwietniu i maju, przed kwitnieniem rośliny. Z kolei cebule zbiera się we wrześniu oraz październiku. Czosnek niedźwiedzi rośnie w wilgotnych i cienistych lasach, osiąga wysokość 20-50cm. Jego liście są bardzo podobne do liści konwalii i bywają z nimi mylone. Taka pomyłka może się źle skończyć, gdyż konwalia jest trująca. Liście czosnku po zerwaniu mają jednak charakterystyczny zapach, dzięki któremu można go zidentyfikować. Czosnek niedźwiedzi kwitnie w maju – wówczas pojawiają się piękne białe kwiaty, które nie są jadalne.

Czosnek niedźwiedzi – prawdziwy skarb natury!

Czosnek niedźwiedzi - prawdziwy skarb natury!

Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi i w czym jest on lepszy od czosnku pospolitego? Przede wszystkim zawiera on kilkukrotnie większe stężenie drogocennych składników, a w szczególności związków siarki, dzięki którym ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Ponadto czosnek niedźwiedzi zawiera duże ilości witaminy C, a także witaminę E, prowitaminę A oraz fosfor, potas, magnez, mangan, selen a także dużo żelaza.

Czosnkiem niedźwiedzim powinny zainteresować się osoby zmagające się z zbyt wysokim poziomem cholesterolu ponieważ obniża on poziom “złego” cholesterolu, a także obniża ciśnienie krwi. Ponadto działa on korzystnie na serce, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Bardzo często stosowany jest także w przypadku chorób górnych dróg oddechowych jako naturalny antybiotyk. Działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale także antyseptycznie. Bardzo cenne są także jego właściwości oczyszczające krew i organizm z toksyn oraz wszelkich zanieczyszczeń. Osoby, które chcą mieć zdrowe włosy, skórę i paznokcie również powinny pomyśleć o wprowadzeniu czosnku niedźwiedziego do swojego menu.

Nie spotkałam się nigdzie z przeciwwskazaniami do jego stosowania, z wyjątkiem wzmianki o tym, iż chorzy zmagający się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy powinni skonsultować jego spożycie z lekarzem.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Jak widać czosnek niedźwiedzi ma wiele cennych właściwości, które mogą być pomocne w walce z różnymi chorobami. Najlepsze jest jednak to, że ma on również świetny smak i jest niezwykle ceniony w kuchni. Można go jeść zarówno w wersji surowej, jak i przetworzonej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamrozić zapas czosnku niedźwiedziego i móc cieszyć się jego smakiem także w zimie.

Czosnek niedźwiedzi najczęściej wykorzystywany jest jako składnik wiosennych sałatek, dodatek do zup i sosów. Bardzo dobrze smakuje również na kanapce z soczystym pomidorem lub ogórkiem.

Moja przygoda z czosnkiem niedźwiedzim dopiero się rozpoczyna. Żałuję, że nie znałam wcześniej tej rośliny, bo jest ona niezwykle ciekawa. A Wy, znacie czosnek niedźwiedzi? Do czego wykorzystujecie go najczęściej?

Close