Planowanie Świąt. Jak przygotować się do Bożego Narodzenia?

Święta to magiczny czas rodzinnych spotkań, dobrego jedzenia, prezentów, radości i życzliwości. Aby to wszystko było takie piękne trzeba trochę wysiłku, planowania i organizacji. Okres przedświątecznych przygotowań jest bardzo intensywny i wymaga ogarnięcia wielu spraw naraz. Trzeba posprzątać, zrobić zakupy, przygotować Wigilię i świąteczny obiad, a także rozplanować czas tak, aby mieć chwilę dla najbliższych. Planowanie Świąt już wcześniej to dobra praktyka, która pozwoli Ci spokojniej do nich podejść – bez obawy, że coś się nie uda.

Planowanie Świąt. Jak przygotować się do Bożego Narodzenia?

planowanie Świąt

Podział obowiązków

W przygotowania do świąt Bożego Narodzenia warto zaangażować całą rodzinę. Nie wszystko musimy przecież robić same. Trzepanie dywanów, odkurzanie za segmentem, który najpierw trzeba odsunąć – to przecież może zrobić mężczyzna. Dzieci są świetnymi pomocnikami w kuchni, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić je do wspólnego gotowania. Takie wspólne przygotowania do Świąt nie tylko je usprawnią, ale i pozwolą spędzić czas bardziej rodzinnie.

Generalne porządki

Czystość i porządek w domu należy utrzymywać przez cały rok.  Jednak czas przedświąteczny to okres, w którym większość osób robi tzw. generalne porządki. Odkurzanie za segmentem, pranie firanek, mycie okien, segregowanie ciuchów i przedmiotów na te użyteczne i zbędne, czyszczenie szkła i porcelany – to czynności, które robimy kilka razy w roku. Aby zdążyć przed Świętami i nie zrobić zamieszania, nie zostawiajmy tych czynności na ostatnią chwilę. Spokojnie świąteczne porządki można zacząć dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a na koniec zostawić sobie tylko ścieranie kurzy i odkurzanie.

Kup prezenty już dziś

Okres przedświąteczny to najgorętszy czas zakupów. Sklepy proponują wiele promocji i obniżek, kuszą, nagabują. Pamiętaj, aby sporządzić sobie listę prezentów i trzymać się jej podczas robienia zakupów. Fajnym pomysłem jest kupno prezentów już teraz, na początku grudnia. Dzięki temu unikniesz potem nerwowego szukania i kupowania po wyższej cenie. Po promocjach, które zafundowali nam sprzedawcy z okazji Black Friday przyszedł czas na Dzień Darmowej Dostawy, to już jutro 1 grudnia.

Planowanie Świąt – świąteczne menu

Kwestią, którą warto przemyśleć wcześniej jest świąteczne menu. O ile na wigilijnym stole goszczą zazwyczaj co roku te same potrawy, o tyle dania na świąteczny obiad czy też ciasta, ulegają zmianom. U mnie co roku powtarza się sernik tradycyjny, ale reszta ciast i ciasteczek jest zawsze inna. Inspiracji dotyczących świątecznego obiadu możecie poszukać na blogach kulinarnych, na pewno znajdziecie coś dla siebie. Ja mogę Wam polecić moje dwa przepisy na kaczkę pieczoną, w przygotowaniu łatwe, a efekt murowany.

Zakupy

Oprócz kupowania prezentów przed Świętami trzeba udać się także na zakupy artykułów spożywczych. Kolejki w kasach, tłumy w sklepach, tego uniknąć się nie da. Można jednak przyjść na zakupy z listą potrzebnych produktów. Dzięki temu mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy i w całym tym chaosie szybko i sprawnie zrobimy zakupy.

Dekorowanie domu

Ubieranie choinki, dekorowanie domu na zewnątrz, a także wewnątrz to świetna zabawa. Prace na zewnątrz to robota przede wszystkim dla mężczyzn, ale w ubieranie choinki czy też schodów można zaangażować dzieci. Pamiętam, że jako dziecko nigdy nie mogłam się doczekać, kiedy rodzice zniosą ze strychu choinkę i bombki i kiedy będziemy mogli już z rodzeństwem zakładać na nią te wszystkie kolorowe ozdoby. Pamiętaj tylko, żeby zawczasu sprawdzić, czy nie potrzeba dokupić bombek oraz czy światełka na choinkę działają.

Wigilia

Przygotowania wigilijnych potraw warto zacząć nieco wcześniej. Pierogi czy też uszka zawsze można zamrozić, dzięki temu wystarczy je w Wigilię tylko ugotować. Wypieki na Święta także robię zawsze wcześniej. Zakwas na żurek albo barszcz warto zrobić samemu w domu, a samą zupę ugotować dzień przed Wigilią. Jeśli rodzina przyjeżdża do Ciebie na Święta, podzielcie się przygotowaniem wypieków albo potraw wigilijnych. Gdy każdy przywiezie choć jedną rzecz, Tobie zostanie mniej do zrobienia.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powinniśmy się zatrzymać, pobyć z naszymi bliskimi, odwiedzić rodzinę. Dla chrześcijan Święta mają także charakter duchowy, to wtedy wspominamy przyjście na świat Boga w ludzkiej postaci. Warto więc zamyślić się na chwilę, pomodlić, podziękować Bogu za to co nam dał. Dla osób niewierzących lub wyznających inną wiarę, Święta także mogą być czasem refleksji nad swoim życiem, nad tym co w życiu jest ważne.

Zazwyczaj Święta Bożego Narodzenia spędzamy z rodzinami, odwiedzamy się nawzajem, rozmawiamy, bliżej poznajemy. Dobrą praktyką jest wybranie się po obiedzie na wspólny, rodzinny spacer. Najfajniej kiedy w okół jest biało, jednak ze śniegiem w Święta to jest tak, że go zazwyczaj nie ma. Jeśli w Twojej rodzinie są dzieci zorganizuj dla nich zabawę, tak aby dać im trochę radości i spędzić czas naprawdę razem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorośli dołączyli do gry i wspólnie wszyscy spędzili ten magiczny czas.

Jak wyglądają Wasze plany na Boże Narodzenie? Myślicie, że planowanie Świąt to dobry pomysł?

Close