9 sposobów na czyste okna bez smug - Dom na obcasach

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, więc nie ma potrzeby już teraz brać się za świąteczne porządki, ale warto wiedzieć zawczasu, jak poradzić sobie skuteczne z brudnymi oknami oraz wszędobylskimi smugami na szybach i lustrach. Ostatnio odkryłam kilka nowych sposobów na czyste okna bez smug, warto zaznaczyć, że część z nich nie wymaga kupowania specjalnych płynów ani innych detergentów. Są to proste i sprawdzone metody. Zapraszam dziś na 9 sposobów na czyste okna bez smug.

9 sposobów na czyste okna bez smug

9 sposobów na czyste okna bez smug

Płyn do mycia szyb

Najbardziej znanym sposobem na pozbycie się brudu z szyb i luster jest oczywiście użycie specjalnie do tego przeznaczonego płynu. W zależności od tego jaki płyn kupimy, będzie on mniej lub bardziej skuteczny. Na rynku dostępnych jest wiele płynów, które radzą sobie nawet z mocnymi zabrudzeniami. Moim ulubionym jest płyn do mycia szyb W5, który można kupić w Lidlu.

Nawilżane chusteczki do szyb

Całkiem niedawno otrzymałam od Lidl Polska przesyłkę, a w niej różne ciekawe detergenty oraz akcesoria do sprzątania. Jednymi z produktów, które szczególnie mi się spodobały, były nawilżane chusteczki o czyszczenia okien. Wystarczy przemyć szybę chusteczką i pozostawić do wyschnięcia. Ja jednak na koniec przecieram jeszcze szyby suchą szmatką.

Ściereczki do szyb z mikrofibry

Bardzo skuteczną metodą mycia okien jest użycie specjalnie do tego przeznaczonych ściereczek z mikrofibry. Szmatkę zamaczamy w wodzie i przecieramy nią okno, następne drugą – suchą wycieramy i polerujemy szybę. Można pominąć przecieranie okien suchą ściereczką, ale wówczas efekt będzie gorszy i na szybie mogą pozostać smugi.

Płyn do mycia naczyń

Do mycia szyb i luster wykorzystuję także płyn do naczyń. Aby osiągnąć najlepszy efekt należy rozpuścić niewielką ilość płynu w wodzie, następnie zamoczyć w niej np. ręcznik papierowy lub szmatkę, przemyć okno, a na koniec przetrzeć drugą suchą szmatką lub ręcznikiem. Płyn do mycia naczyń mamy zawsze w domu, więc nawet gdy braknie jakiegoś specjalistycznego środka, można umyć szyby czy lustra za pomocą płynu do mycia naczyń.

Woda z cytryną

Bardzo skutecznym sposobem na brudne okna jest woda z cytryną. Sok wyciśnięty z połowy dużej cytryny mieszamy ze szklanką wody i takim roztworem myjemy okna. Postępujemy dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku mycia szyb płynem do naczyń.

Woda z octem

Najczęściej stosowanym przeze mnie sposobem usuwania brudu z okien jest woda z octem. Roztwór z 2 łyżek octu spirytusowego i szklanki wody sprawdza się najlepiej. Nie trzeba specjalnego wysiłku nawet w przypadku mocno zabrudzonych szyb. Oczywiście sam proces czyszczenia szyby wygląda identycznie, jak w podczas mycia okna wodą z cytryną lub wodą z płynem do naczyń. W ogóle warto zwrócić szczególną uwagę na ocet, który świetnie sprawdza się w różnych zastosowaniach.

Odkurzacz do okien

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe akcesoria do czyszczenia okien, a mianowicie odkurzacze/myjki do szyb. Nie miałam jeszcze okazji testować tego typu urządzeń, ale według wskazówek producentów wystarczy umyć szybę płynem do szyb, następne ściągnąć pozostałości odkurzaczem, który nie pozostawi ani brudu, ani smug.

Gazeta

Samo mycie okien to nie wszystko. Aby prezentowały się one ładnie należy pozbyć się często pozostających po czyszczeniu smug. Najlepszym sposobem na tego typu zanieczyszczenia są…. gazety, najlepiej szare. Gazetę należy zmiąć tak by była miękka, umyć okno obojętne, którym sposobem, następne wypolerować szybę gazetą.

Płyn do płukania tkanin

Efekt błyszczących szyb bez smug można uzyskać także poprzez użycie wody z niewielką ilością płynu do płukania tkanin. Dzięki wykorzystaniu tego sposobu, szyba będzie nie tylko ładnie pachnieć, ale także przez pewien czas nie będzie osadzał się na nich kurz, ani brud. Wodę z płynem do płukania stosuje się na już umyte okna, następnie osusza suchym ręcznikiem i poleruje.

Osobiście nie przepadam za myciem okien, ale gdy już to robię staram się, aby okna lśniły i pozostały czyste jak najdłużej. W tym celu wykorzystuję kilka z przedstawionych wyżej sposobów naraz. Na początku myję okna(szyby plus futryny) wodą z octem, następnie osuszam ręcznikiem papierowym. Drugim krokiem jest przemycie okna wodą z płynem do płukania oraz ponowne osuszenie szyby papierowym ręcznikiem, a na koniec poleruje je gazetą. Dzięki temu okno jest czyste, ładnie pachnie i błyszczy jak nigdy wcześniej. Jeśli w niedługim czasie po umyciu pojawią się na szybach jakieś paproszki, wystarczy wziąć ręcznik papierowy i delikatnie szybę przetrzeć.

Oto moje 9 sposobów na czyste okna bez smug. A jakie są Wasze sprawdzone metody?

Close