10 prostych sposobów na oszczędzanie - Dom na obcasach

W życiu zdarzają się lepsze i gorsze okresy, także w sferze finansów. Ostatnie wydarzenia, czyli protesty górników oraz kłopoty finansowe “frankowców” skłoniły mnie do pewnych przemyśleń. Nigdy nie byłam osobą rozrzutną, ale też nie mogę powiedzieć, że przywiązywałam wielką wagę do oszczędzania. Owszem kupuję ciuchy na wyprzedażach, korzystam z kuponów rabatowych, ale często zdarza mi się kupić coś pod wpływem impulsu, zupełnie bez przemyślenia. Często zapominam też zgasić światło lub telewizor gdy wychodzę z pokoju na dłuższy czas, z kolei w laptopie zawsze korzystam z baterii. Wszystkie te oraz kilka innych nawyków wpływają przecież na nasz domowy budżet. Istnieje kilka prostych sposobów na poprawę domowych finansów. Wcielenie ich w życie nie jest trudne, a korzyści? No cóż, to już zależy od Ciebie. Małymi kroczkami możesz osiągnąć naprawdę imponujące efekty. W dzisiejszym wpisie przedstawie Wam 10 prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

10 prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

10 prostych sposobów na oszczędzanie

1. Samochód zostaw w garażu

Korzystaj częściej z komunikacji miejskiej, jest zdecydowanie tańsza. O ile to możliwe(zdrowie, pogoda, odległość) wybierz rower lub spacer, nie tylko zaoszczędzisz, ale też zrobisz coś dla własnego zdrowia.

2. Oszczędzaj energie, gaz, wodę

Gaś światło, gdy wychodzisz z pokoju na dłużej, poczytaj książkę zamiast oglądać telewizję, używaj baterii w laptopie. Zakręcaj wodę, przy myciu naczyń nie musi lać się cały czas, pomyśl o zmywarce.

3. Prowadź domową księgę przychodów i rozchodów

W każdym sklepie wydają paragony, zbierz je i zanotuj na co wydajesz pieniądze. Będziesz mieć jasność i kontrolę nad konkretnymi wydatkami.

4. Lista zakupów

Wybierając się na zakupy sporządź listę. Najpierw sprawdź w domu co potrzebujesz, przeglądnij szafki, lodówkę. W sklepie kupuj tylko artykuły z listy.

5. Nie marnuj jedzenia

Gdy sporządzasz listę umieść na niej tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Nie pisz nic na wyrost. Nie kupuj za dużo, na zapas.

6. Wyprzedaże, promocje

Korzystaj z wyprzedaży. Jeżeli twoje ciuchy nie są w opłakanym stanie, poczekaj na wyprzedaże. Możesz na nich kupić coś dobrej jakości w znacznie niższej cenie. Kupując artykuły spożywcze zwracaj uwagę na promocje. Tutaj jednak ostrożnie, nie każda przecena jest autentyczną przeceną!

7. Tańsze zamienniki

Tańsze nie zawsze znaczy gorsze. Jest masa produktów, nie tylko spożywczych, gdzie płaci się za markę – nazwę firmy. Wiele artykułów mniej znanych marek jest tak samo dobra, a czasem nawet i lepsza.

8. Porównuj ceny

Przy zakupach drogich rzeczy jak: lodówka, pralka, zmywarka, łóżko itp., porównuj ceny. Sprawdź w różnych sklepach, na internecie, gdzie się bardziej opłaca.

9. Jedz w domu

Nie jedz na mieście. Przygotowywanie potraw w domu jest nie tylko przyjemne, zdrowe, ale i tańsze. Śniadanie do pracy także zabieraj z domu.

Gotowanie bywa czasem pracochłonne i czasochłonne. Już wkrótce na blogu pojawi się cykl W 30 minut, gdzie będzie można znaleźć wiele przepisów różnych kategorii, które wykonasz właśnie w 30 minut lub mniej.

10. Skarbonka

Za dziecka większość z nas miała świnkę skarbonkę. Czemu nie mieć jej teraz? Wrzucaj do skarbonki co tydzień kilka złotych, a po kilku miesiącach spotka Cię miła niespodzianka.

Jak widać przedstawione 10 prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy to takie codzienne przyzwyczajenia, które mogą nieco podreperować domowy budżet.  A Wy co na ten temat sądzicie?

Close