Jaką karmę kupić dla psa? Która będzie odpowiednia? - Dom na obcasach

Właściciele czworonogów wiedzą doskonale, że ich pupile wymagają sporo uwagi. Decydując się na psa w domu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz cudownego i słodkiego pyszczka do przytulania i wiernego towarzysza spacerów, dojdą również nowe obowiązki. Psa należy regularnie szczotkować, dbać o higienę jego zębów, uszu, a także co jakiś czas go kąpać. Niemniej ważnym elementem opieki nad zwierzęciem jest umiejętność skomponowania odpowiedniej diety. Z pomocą przychodzą tutaj producenci karmy dla psów — zarówno mokrej, jak i suchej. Zawierają one odpowiednie składniki potrzebne do rozwoju szczeniaka, a także prawidłowego funkcjonowania nieco starszych czworonogów. Jaką karmę kupić dla psa? Która będzie odpowiednia dla szczeniaka, a która sprawdzi się najlepiej w przypadku psa-seniora?

Jaką karmę kupić dla psa?

Jaka karma dla szczeniaka?

Zacznijmy od początku, czyli od szczeniąt. Młode psy potrzebują dużej ilości składników mineralnych i witamin, które umożliwią im prawidłowy rozwój. Dzienna porcja pożywienia dla szczeniąt powinna zawierać odpowiednie ilości białka, tłuszczy, wapnia, fosforu, potasu, sodu oraz magnezu. Ponadto w karmie dla młodego psa nie może zabraknąć również witamin: A, D, E, K, a także witamin z grupy B.

Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe psy. Potrzebują one karmy wysokokalorycznej, bogatej w białko, która wzmocni ich kości i pozwoli im rosnąć. Karma dla szczeniaka powinna zapewniać prawidłowy rozwój całego organizmu, dodać pupilowi energii, a także być dobrze przyswajalna. Przygotowując jedzenie dla psa w domu, nie ma pewności, że uda się odmierzyć odpowiednie proporcje wymaganych mikroelementów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie i wzrost szczeniaków. Wybór suchej lub mokrej karmy jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym pod warunkiem, że wybierze się wysokiej jakości produkt i przestrzega dziennych porcji żywieniowych zalecanych przez producenta. Odpowiednio skomponowane składniki gwarantują, że pupil dostanie wraz z pokarmem wszystkie potrzebne elementy.

Jaką karmę kupić dla psa?

Jak żywić dorosłego psa?

Podobnie rzecz wygląda, jeśli chodzi o dorosłego psa. Co prawda nie potrzebuje on już tak wielu składników odżywczych do wzrostu i rozwoju, ale nadal wymaga odpowiedniego żywienia. Każdy dorosły pies o standardowych potrzebach potrzebuje karmy, w której składniki energetyczne czerpie średnio: w 23% z białka, 35% z tłuszczy i 42% z węglowodanów. Jeśli pies mieszka w bloku i wychodzi jedynie na krótkie spacery, warto wybrać dla niego niskokaloryczną karmę, która nie będzie powodowała tycia i nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie zwierzęcia. Pamiętajmy, że pupil potrzebuje przynajmniej dwóch godzin dziennie ruchu!

Jaką karmę kupić dla psa?

Jaką karmę kupić dla psa?

Pierwsza zasada, jaką należy się kierować, brzmi “karma dla psa powinna być pełnoporcjowa i odpowiednio zbilansowana”, czyli to, o czym pisałam wcześniej. Zarówno karma dla szczeniaka, jak i psa dorosłego musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niezależnie czy jest to karma mokra, czy sucha — obie powinny składać się z dużej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, a także proporcjonalnego dodatku zbóż i warzyw.

Karmę dla psa należy dobrać nie tylko do wieku zwierzęcia, ale także do jego wielkości oraz indywidualnych potrzeb, jak na przykład rasy. Czworonogi również mogą być cukrzykami lub alergikami. W żadnym wypadku nie można karmić ich pożywieniem zawierającym składniki, na które są uczulone, są dla nich toksyczne (np. czekolada, surowe brokuły) lub wysoce szkodliwe (np. cebula, winogrona).

Jak wspomniałam wcześniej — w domu ciężko jest skomponować odpowiednie pożywienie dla psa. Mało kto posiada wiedzę na temat ilości odpowiednich składników diety zwierzęcia, dlatego o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych karm dla psów. Można wybierać pomiędzy karmą w wersji mokrej lub suchej. Obie z nich posiadają wiele zalet i tak naprawdę można stosować je zamiennie.

Suchą karmę łatwiej przechowywać, ponieważ po otwarciu nie musi być trzymana w lodówce. Jest rozwiązaniem wybieranym zdecydowanie częściej. Mogę Wam polecić karmę Purina Pro Plan, którą z łatwością dobierzecie do potrzeb swojego psa, kupicie ją zarówno w wersji dla szczeniaka, jak i psa dorosłego. Karmiąc pupila suchą karmą, pamiętajcie o tym, aby zwierzak miał zawsze dostęp do świeżej wody (tak swoją drogą — o tym należy pamiętać zawsze, a nie tylko przy karmieniu psa suchą karmą).

Jaką karmę kupić dla psa?

Jak nie karmić psa?

Dwa słowa na temat tego, jak nie karmić psa. Wiele osób dokarmia zwierzaki resztkami ze stołu. To błąd! Chcąc sprawić pupilowi przyjemność, lepiej kupić mu przysmak produkowany specjalnie dla niego. Z tym też nie należy przesadzać. Każdy psi smakołyk ma na opakowaniu dokładną informację o tym, ile i jakiej wielkości pies może go spożyć w ciągu dnia. Przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej danego psa.

I druga sprawa. Psów nie wolno przekarmiać. To, że pupil robi słodkie oczka i chce jeszcze karmy, nie jest powodem, aby mu ją dać. Warto pomyśleć wtedy o zdrowiu zwierzaka i lepiej poświęcić mu dodatkową chwilę na wspólną zabawę. Pies będzie równie zadowolony, jak z dodatkowego jedzenia.

Jaką karmę kupić dla psa?

Jaką karmę kupić dla psa? Dlaczego warto kupić karmę Purina Pro Plan?

Czym jest karma pełnoporcjowa? To karma dostarczająca składniki energetyczne z białka, tłuszczy oraz węglowodanów, a także składniki odżywcze, czyli witaminy i mikroelementy. Tylko takie pożywienie zapewni szczeniakowi rozwój, a dorosłemu psu zdrowie. Jak wspomniałam wyżej, polecam Wam produkty Purina Pro Plan. Dostępne są one w kilku liniach i przeznaczone dla psów w różnym wieku i różnej wielkości.

Karmy Purina Pro Plan pozwalają zadbać o delikatny układ trawienny zwierzęcia, a także umożliwiają utrzymanie skóry i sierści psa w odpowiednim zdrowiu. Z kolei specjalna linia karmy dla szczeniaków z formułą OPTIStart umożliwia dbanie o prawidłowy rozwój pupila od pierwszych miesięcy jego życia.

Jaką karmę kupić dla psa?

Jaką karmę kupić dla psa? Jak Wy karmicie swoich pupili? Przygotowujecie im jedzenie w domu, czy kupujecie gotowe karmy?

* Wpis powstał we współpracy z marką Purina Pro Plan

Zobacz więcej

Close