Dżem z aronii - idealny do naleśników - Dom na obcasach

Lato i jesień to najlepszy czas na przygotowywanie domowych przetworów. Obecnie mamy wyspy różnego rodzaju owoców i aż żal ich nie wykorzystać. Dzisiaj mam dla Was przepis na super pyszny dżem z aronii. Do jego przygotowania potrzebne są tylko trzy składniki – aronia, cukier i woda. Zrobienie dżemu jest proste, ale czasochłonne. Myślę jednak, że jego smak, wart jest zachodu.

Dżem z aronii

Dlaczego warto zrobić dżem z aronii?

Dżemy przygotowuje się z owoców i dużej ilości cukru. Z jednej strony nie są to najzdrowsze produkty, ale wiadomo, że nie je się ich w nie wiadomo jakiej ilości. Dżemy stanowią dodatek do różnych potraw, np. naleśników. Przetwory przygotowane w domu są o wiele zdrowsze od sklepowych – nie posiadają sztucznych konserwantów i zrobione są z prawdziwych owoców.

Robiąc domowe dżemy z wartościowych owoców, zyskuje się podwójnie. Jednym z owoców, który warto wykorzystać do przygotowania dżemu jest aronia. Zawiera ona wiele witamin, w tym – A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E, K, P i PP, a także składników mineralnych takich jak – wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Aronia wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przyczynia się do wzmocnienia i uszczelnienia naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Aronia stosowana jest często w przypadku chorób oczu, gdyż pomaga w regeneracji rodopsyny, czyli barwnika na siatkówce, wpływającego na jakość widzenia. Ponadto przyczynia się również do opóźnienia postępowania takich chorób oczu jak – jaskra i zaćma. Przetwory z aronii stosowane są powszechnie dla poprawy odporności organizmu.

Dżem z aronii

Dżem z aronii – idealny do naleśników

Składniki

  • 1 kg dojrzałych owoców aronii
  • 1 kg cukru
  • 1/3 szklanki wody

Przygotowanie

  • wszystkie składniki na dżem umieść w dużym garnku (w kolejności: woda, owoce – lekko rozgniecione, tak aby puściły sok, cukier), podgrzewaj je na małym palniku do czasu, aż owoce się zagotują – mieszaj składniki co chwilę, aby cukier się nie przypalił
  • gotuj dżem 30 minut, zdejmij garnek z gazu i odstaw przetwór do wystygnięcia
  • na drugi dzień ponownie zagotuj dżem na małym palniku i gotuj – tym razem 2-3 godziny, aż stanie się gęsty
  • przełóż dżem do wyparzonych słoików, zakręć je i odstaw do góry dnem – do czasu, aż przetwór całkowicie wystygnie
  • dżem przechowuj w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu

Uwaga

  • dżem podczas gotowania można mieszać, nie jest to jednak konieczność

Smacznego!

Dżem z aronii

Close