Jak dbać o psa latem? - Blog lifestylowy: Dom na obcasach

Lato to dla wielu osób ulubiona pora roku. Wychodząc jednak na zewnątrz, musimy pamiętać o używaniu kremów z filtrem i ochronie głowy przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Staramy się też nie spacerować w godzinach południowych, kiedy to słońce świeci najintensywniej. A czy odpowiednio dbamy o naszych pupili? Zwierzęta potrzebują latem o wiele więcej uwagi. Sama miska z wodą nie wystarczy. Jak dbać o psa latem? W dzisiejszym wpisie zebrałam dla Was kilka wskazówek.

Jak dbać o psa latem?

Jak dbać o psa latem?

Zacznijmy od tego, że o swojego pupila – psa, kota, chomika, świnkę morską, myszkę czy inne zwierzęta, dbać trzeba na bieżąco – nie tylko na wiosnę, w lecie czy w zimie. Zwierzęta wymagają naszej uwagi, opieki, pomocy i uczucia. Zaopatrzyć powinniśmy je zarówno w jedzenie i picie, jak i zadbać o ich odpowiednią aktywność fizyczną, higienę i zabawę.

Latem zapewnienie psu cienia i dostępu do chłodnej wody przez cały dzień, to absolutne minimum. Chyba żadnemu właścicielowi psa nie trzeba tego przypominać. Najlepiej wymieniać wodę kilka razy dziennie, aby zawsze była ona świeża i chłodna.

Jak dbać o psa latem? Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na psy chore, w kiepskiej kondycji fizycznej, w podeszłym wieku, a także na suki w ciąży i szczenięta.

Regularne szczotkowanie sierści, aby skóra była dobrze wentylowana

Psy (w przeciwieństwie do ludzi) nie pocą się całym ciałem – ich gruczoły potowe znajdują się na opuszkach łap, dlatego tak istotne jest, aby zapewnić im odpowiednią wentylację skóry poprzez regularne szczotkowanie sierści.

W czym ono pomaga?

Przede wszystkim to podstawowy element higieny każdego psa. Regularne wyczesywanie pomaga usunąć martwy naskórek oraz nadmiar sierści, a tym samym zapobiega powstawaniu ran i strupów na skórze psa. Dzięki szczotkowaniu jest ona lepiej dotleniona, ponieważ powietrze ma lepszą cyrkulację. W ten sposób zapewnimy naszemu pupilowi odpowiednią higienę, a dodatkowo w łatwy sposób możemy sprawić, iż będzie się on czuł bardziej komfortowo.

Jaką szczotkę wybrać dla psa?

Kupując szczotkę dla swojego pupila, warto zrobić to raz a dobrze. Nie każda szczotka będzie nadawała się do danego rodzaju włosia. Psom z krótką i miękką sierścią wystarczy szczotka z naturalnym włosiem, przy pomocy której w łatwy sposób usuniemy zanieczyszczenia. Nieco bardziej skomplikowana jest pielęgnacja psów z gęstym i długim włosiem. Tutaj potrzebne będzie kilka akcesoriów – szczotka druciana do rozczesywania kołtunów oraz szczotka włosiana do nadania sierści odpowiedniego wyglądu. W trudniej dostępnych miejscach idealnie sprawdzi się też grzebień, który jest węższy i bardziej poręczny niż szczotka.

Jak dbać o psa latem?

Jak dbać o psa latem? – kąpiel

Utrzymanie psiej higieny to nie tylko szczotkowanie, ale także kąpanie psa. Jednym z błędów często popełnianych przez właścicieli czworonogów jest moczenie psa zimną wodą. Z jednej strony będzie mu na pewno chłodniej, z drugiej jednak – może nabawić się on przeziębienia. Jeśli już bawimy się z psem i chcemy go nieco schłodzić, najlepiej użyć w tym celu wody “w letniej” temperaturze.

Kąpiąc psa zadbajmy też o dobry szampon. Lato to czas, w którym nasze pupile często wędrują po lasach i wylegują się na łące. Nietrudno wtedy o kleszcza. Warto więc stosować dobre preparaty do kąpania, a także obroże, które będą chroniły zwierzęta przed insektami.

Strzyżenie i trymowanie sierści

Niektóre rasy psów wymagają jeszcze dokładniejszej pielęgnacji sierści (szczególnie te z długim i gęstym włosiem), a mianowicie jej strzyżenia i trymowania. W żadnym razie nie należy strzyc psa do gołej skóry. Lekkie przycięcie sierści ulży pupilowi na dużych upałach, ale nie wolno z tym przesadzać. Jeśli decydujemy się na taki zabieg w domu, ograniczmy się do przycięcia sierści na wewnętrznej stronie ud, ogonie i w miejscach, w których sierść jest gęsta i długa. Bardziej skomplikowane i dokładniejsze strzyżenie powinna przeprowadzić osoba posiadająca do tego odpowiednie kwalifikacje.

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Tym, co w ostatnim czasie budzi wiele emocji, jest zostawianie psa w samochodzie z zasuniętymi szybami. Wielu ludzi nie przywiązuje do tego żadnej wagi – w końcu idą do sklepu tylko po chleb. Takie postępowanie może mieć naprawdę przykre skutki dla pupila. Zostawienie psa w aucie, niejednokrotnie zaparkowanym w pełnym słońcu, może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Temperatura w pojeździe wzrasta bardzo szybko i często w takich przypadkach dochodzi do przegrzania organizmu i śmierci.

Buda dla psa zawsze w cieniu

Samochód to jedno, a buda i kojec to drugie. Psy mieszkające na zewnątrz, również powinny być otoczone opieką. Kojec i budę psa należy ustawić w zacienionym miejscu, tak aby zwierzę mogło spokojnie poleżeć podczas dnia na świeżym powietrzu, osłonięte od palącego słońca.

Jak dbać o psa latem?

Kaganiec z odpowiedniego materiału

W wakacje często jeździmy na wycieczki i chętnie zabieramy ze sobą psa. W niektórych przypadkach konieczne może być założenie mu kagańca. Wybierając odpowiedni kaganiec dla swojego pupila, zwróćmy uwagę na jego rozmiar. Kaganiec nie powinien być za ciasny, aby nie poranić psu pyska i umożliwić mu swobodne oddychanie. Dodatkowo na lato starajmy się wybierać kagańce niemetalowe, gdyż te przy wysokich temperaturach będą parzyły psa w pyszczek.

Jeśli chodzi o dostępność kagańców wykonanych z innych materiałów, to wybór jest tutaj spory. W większości sklepów zoologicznych można z łatwością kupić kagańce skórzane, poliestrowe, nylonowe czy też plastikowe.

Maty chłodzące

Dobrym pomysłem na lato jest także zakup odpowiedniego legowiska dla psa. O czym mówię? O matach chłodzących. Nie są to drogie akcesoria, a zapewniają psu dodatkowy komfort. Matę chłodzącą można położyć w mieszkaniu, zabrać ją ze sobą na piknik albo pościelić psu w samochodzie, aby uprzyjemnić mu długą podróż.

Jak widać, odpowiednia pielęgnacja psa latem, wcale nie jest skomplikowana. Wszystko sprowadza się do tego, aby poświęcić mu nieco więcej uwagi. Ciekawa jestem, jakie Wy macie sposoby na to, jak dbać o psa latem?

* Wpis powstał przy współpracy ze sklepem internetowym NaszeZoo.pl

Close