Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem? - Dom na obcasach

Przeziębienie to jedna z tych dolegliwości, która może dopaść nas niezależnie od pory roku. Katar, kaszel i gorączka nie są przyjemne ani zimą, ani jesienią, a latem mogą być prawdziwa zmorą. Szczególnie, gdy akurat planujemy jakiś fajny wypad albo właśnie zbliża się dzień długo wyczekiwanego wyjazdu wakacyjnego. Przeziębienie zazwyczaj leczy się objawowo, czyli podawane są preparaty mające obniżyć gorączkę, łagodzić ból czy też zmniejszyć obrzęk nosa oraz gardła. W tym celu coraz częściej korzysta się ze środków medycyny naturalnej, które wspomagają walkę z uciążliwymi objawami przeziębienia. Surowiec można przygotować samemu, a teraz jest na to najlepsza pora. Warto więc wiedzieć, jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem i udać się na łąkę czy do lasu, w ich poszukiwaniu.

Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem?

Przeziębienie a grypa

Pierwsza kwestia w leczeniu przeziębienia to… rozpoznanie, czy to faktycznie jest przeziębienie. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że przy grypie, częściej niż przy przeziębieniu, stosuje się leki, w tym także antybiotyki. Nieleczone przeziębienie rzadko niesie za sobą jakiekolwiek konsekwencje, a jak już się pojawią, to są to najczęściej: zapalenie zatok, oskrzeli lub gardła. W przypadku powikłań pogrypowych może skończyć się już nieco poważniej, bo oprócz chorób wymienionych wyżej, pojawia się czasem zapalenie płuc, mięśnia sercowego albo opon mózgowych.

No, dobra. Jak więc rozpoznać – czy to grypa, czy przeziębienie?

Przede wszystkim przeziębienie rozwija się powoli – dolegliwości takie jak katar czy kaszel, pojawiają się stopniowo. W przypadku grypy dzieje się to o wiele szybciej, gwałtowniej – od samego początku choroby towarzyszą jej ostre objawy.

Jakie objawy?

Grypa charakteryzuje się wysoką gorączką, bólami głowy, bólami mięśniowymi, osłabieniem, rzadko pojawia się tutaj zatkany nos, kichanie i ból gardła. Z kolei w przypadku przeziębienia to te trzy ostatnie objawy będą doskwierały nam najczęściej, a gorączka, bóle i osłabienie znacznie rzadziej.

To takie najważniejsze rozbieżności. Warto jednak poczytać o tym nieco więcej. Fajny poradnik na temat różnic pomiędzy grypą a przeziębieniem znalazłam na stronie http://aspirin.pl/ i tam Was odsyłam, a ja wracam do kwestii związanych z ziołami.

Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem?

Zioła i leki – czy można je ze sobą łączyć?

Nim jeszcze przejdę do odpowiedzi na pytanie – “jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem?”, poruszę temat łączenia ziół i leków. Decydując się na stosowanie środków przeciwbólowych albo innych syntetycznych preparatów (których zadaniem jest łagodzenie objawów przeziębienia), możliwość równoczesnego używania ziół, warto skonsultować z farmaceutą. Najlepiej zapytać go o konkretne zioła i możliwość łączenia ich z danym lekiem.

Dlaczego to takie ważne?

Niektóre zioła, a raczej substancje w nich zawarte, mogą wchodzić w interakcje z medykamentami. Niekiedy będą one wzmacniać działanie leków, w innych przypadkach jest osłabiać. Może to powodować różnego rodzaju powikłania, jak np. zatrucia.

Leki i zioła to jedno, a łączenie ze sobą różnych ziół to drugie. Warto wiedzieć, iż do tego również trzeba podejść z głową. Jeśli nie mamy wiedzy na temat bezpiecznego łączenia ze sobą różnych ziół, lepiej tego nie róbmy.

Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem?

Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem?

Ok, przechodzę teraz do właściwej części dzisiejszego wpisu, a więc listy ziół, które dzięki zawartym w nim substancjom czynnym, będą wspomagały walkę z przeziębieniem. Podzieliłam tę część według właściwości leczniczych ziół – na te działające bakteriobójczo, napotnie, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Zioła o działaniu bakteriobójczym czyli przeciwbakteryjnym

Czosnek, cebula, liść borówki brusznicy, owoce czarnej jagody, ziele piołunu, liść mącznicy, ziele szałwii, mięty, szanty, dziurawca, tymianku, macierzanki, majeranku, kwiat wrotyczu, kwiat rumianku pospolitego, korzeń omanu, kora wierzby, kłącze kosaćca, owoc anyżu, goździkowiec korzenny, owoc kolendry siewnej, ziele i korzeń jeżówki purpurowej, ziele goryczki żółtej, owoc jałowca, kwiat nagietka, ziele rozmarynu lekarskiego, ruty zwyczajnej, bylicy oraz bożego drzewka.

Zioła o działaniu napotnym

Kwiat lipy, bzu czarnego, ziele nawłoci, korzeń arcydzięgla, łopianu, omanu, nasiona pietruszki, ziele rutwicy, przetacznika, owoc kopru włoskiego, maliny, bzu czarnego, a także pączki topoli, liście brzozy, ziele bratka polnego, liść i owoc wawrzynu szlachetnego, korzeń i ziele sadźca konopiastego, koszyczki rumianu szlachetnego, czosnek, imbir (polecam syropy według przepisów z bloga), ziele macierzanki oraz krwawnika.

Zioła działające wykrztuśnie

Korzeń pierwiosnka, mydlnicy, lukrecji, kwiat dziewanny, ziele tymianku, owoc anyżu, kopru włoskiego oraz liść eukaliptusa.

Zioła działające przeciwkaszlowo

Korzeń i liść prawoślazu lekarskiego, kwiat ślazu dzikiego, liść podbiału pospolitego, kwiat dziewanny, malwy czarnej, porost islandzki, korzeń biedrzeńca, lukrecji, mydlnicy, omanu, pierwiosnka, ziele macierzanki, przetacznika leśnego oraz tymianku.

Zioła działające przeciwgorączkowo

Kwiat lipy, bzu czarnego, rumianku rzymskiego, rumianku pospolitego, słonecznika, liść mięty, bobrka trójlistnego, kora wierzby, kasztanowca, owoc borówki czernicy, ziele tymianku, drapacza, arcydzięgiel, melisa, sadziec, ogórecznik, pieprz hiszpański, kora drzewa chinowego, hyzop lekarski, mięta pieprzowa, szałwia, macierzanka, werbena.

Zioła działające przeciwzapalnie

Kwiat rumianku pospolitego, liść bobrka trójlistnego, koszyczek rumianu szlachetnego, kwiat nagietka, bławatka, wiązówki błotnistej, ziele srebrnika, dziurawca, oczar wirginijski.


Jakie zioła wspomagają walkę z przeziębieniem? Jak widać jest ich dość sporo. Stosujecie któryś z nich, czy jednak sięgacie po leki syntetyczne?

Close