Potpourri - co to jest i jak przygotować je w domu? - Dom na obcasach

Na pewno kojarzycie mieszanki ziół, kwiatów, kawałków roślin i drewienek, które można kupić w sklepie. Sprzedawane są one najczęściej w foliowych opakowaniach albo w materiałowych woreczkach. To właśnie jest potpourri.

Obecnie sprzedawane mieszanki różnią się znacznie od tradycyjnego potpourri, które przygotowywało się przez wiele tygodni – w tym czasie było ono poddawane procesowi fermentacji. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jak w łatwy sposób zrobić potpourri w domu – nie będzie to jednak tradycyjna metoda, ale dość prosty i szybki sposób na ładną dekorację wnętrza z użyciem ziół, kwiatów, owoców i innych roślin. Obiecuję Wam, że jeszcze w tym roku pojawi się na blogu wpis z “przepisem” na całkowicie naturalne i tradycyjne potpourri, którego przygotowanie trwa znacznie dłużej, ale za to efekt jest niesamowity. Na pewno się Wam spodoba!

Potpourri - co to jest i jak przygotować je w domu?

Potpourri – jak to wyglądało kiedyś?

Tradycja przygotowywania aromatycznych mieszanek ziół i kwiatów jest bardzo długa. Takie dekoracyjne odświeżacze powietrza przyrządzano już w XVII w, we Francji. Jak wspomniałam wyżej tradycyjne francuskie potpourri znacznie różniło się od tego, które możemy kupić dzisiaj. “Tamta” mieszanka kwiatów i ziół poddawana była wielotygodniowej fermentacji. Pierwsza faza polegała na zebraniu ziół oraz kwiatów, które następnie pozostawiano na kilka dni. W kolejnym etapie zasypywano je solą morską i odstawiano na kilka tygodni. Po tym czasie dokładano kolejną warstwę roślin oraz soli morskiej i znów pozostawiano do sfermentowania. Przez ten cały czas mieszanka fermentowała i wydzielała intensywny zapach, który następnie urozmaicano przyprawami oraz utrwalaczem.

Jak w łatwy sposób przygotować potpourri w domu?

Obecnie potpourri przygotowuje się przede wszystkim z suszonych roślin – i nie ma ono tego pięknego i intensywnego zapachu. Aby nadać mu pożądany aromat dodaje się do niego olejków eterycznych, a czasem również barwnika – w celu zmiany jego koloru.

Przygotowanie takiej wersji potpourri jest bardzo proste. Na początek trzeba zebrać surowiec, którym mogą być kwiatki, zioła, owoce, a także przyprawy – goździki, cynamon, anyż. Następnym krokiem będzie pokrojenie lub połamanie ich na mniejsze kawałki oraz wysuszenie, np. w piekarniku. W tym celu trzeba umieścić surowiec na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i suszyć w niskiej temperaturze – od kilkunastu minut do kilku godzin – w zależności od tego co suszymy. Płatki kwiatów będą suszyły się znacznie krócej niż kawałki owoców. Ostatnim krokiem jest dodanie do mieszanki roślin olejku eterycznego i umieszczenie jej w woreczku albo w szklanym pojemniku. Gotowe!

Potpourri - co to jest i jak przygotować je w domu?

W jaki sposób wykorzystać potpourri do dekoracji mieszkania?

Potpourri najczęściej wykorzystywane jest jako dekoracyjny odświeżacz powietrza. Z jednej strony kolorowe mieszkanki owoców, ziół i kwiatów tworzą piękne kompozycje, a z drugiej cudownie pachną, gdy dodamy do nich rozmaitych olejków zapachowych. Taką mieszankę wystarczy wysypać na ładny talerzyk, a pośrodku umieścić świecę. Dekoracja tego typu będzie świetne prezentowała się w salonie, gabinecie, sypialni albo w łazience (gdzie wystarczy zapalić świecę i tym samym stworzyć cudowną atmosferę podczas relaksującej kąpieli).

Potpourri można umieścić również w szklanym pojemniku – w wazonie (moim zdaniem najlepiej prezentuje się ono w takim w kształcie kuli) albo w… słoiku. Wybierając to drugie wystarczy udekorować jego górę wstążeczką i w ten sposób (niskim kosztem) zrobić własnoręcznie, fajną dekorację wnętrza.

Trzecim sposobem na wykorzystanie potpourri jest zrobienie dekoracyjnych woreczków, które następnie można rozwiesić w kuchni. Do tego celu najlepiej jest użyć woreczków jutowych, które świetnie będą wyglądały w tego typu pomieszczeniach. Aby było jeszcze ładniej wystarczy udekorować woreczki kolorowymi, suszonymi kwiatami.


Wykorzystujecie potpourri do dekorowania wnętrz? Przygotowujecie je w domy, czy kupujecie gotowe mieszanki w sklepie? Lubicie tego typu ozdoby?

Close