Jak pozyskać sok z brzozy? + Przepis na lemoniadę brzozową - Dom na obcasach

Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na pozyskanie soku z brzozy. Eliksir ten posiada wiele prozdrowotnych właściwości i używany był przez nasze babcie i prababcie od wielu, wielu lat. Sok z brzozy zwany też oskołą to naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Używany może być on także jako składnik domowych kosmetyków. Jak pozyskać sok z brzozy, aby nie zaszkodzić drzewu? Kiedy najlepiej to zrobić? Zapraszam do lektury.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy – podstawowe informacje

Sok z brzozy składa się w większej części z wody. Poza nią zawiera on również wiele cennych składników mineralnych i witamin. Są to przede wszystkim witamina C, witaminy grupy B, wapń, żelazo, fosfor, potas, miedź, magnez.

Sok pozyskany z pnia brzozy zawiera salicylan metylu, który ma właściwości zbliżone do aspiryny – wykazuje więc działanie przeciwbólowe.

Oskoła polecana jest również jako preparat udrożniający drogi moczowe. Pomaga ona usunąć złogi z przewodu moczowego, wspomaga pracę nerek, a także zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Sok z brzozy jest świetnym środkiem wzmacniającym odporność organizmu, oczyszcza go z toksyn, wspomaga pracę serca, poprawia działanie układu krwionośnego. Oskoła pomaga także obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, oczyszcza wątrobę oraz wspomaga walkę z miażdżycą. Dodatkowo stanowi środek pomocniczy w leczeniu bólów reumatycznych.

Tym co zainteresuje osoby starające się zrzucić zbędne kilogramy jest fakt, iż sok z brzozy zmniejsza także apetyt.

Sok z brzozy na skórę i włosy

Sok z brzozy może być stosowany również zewnętrznie. Często wykorzystywany jest jako naturalny składnik domowych kosmetyków. Warto jednak pamiętać, iż oskoła poddana obróbce cieplnej straci swoje właściwości.

Sok z brzozy można stosować zarówno na włosy, jak i na skórę. Przemywanie skóry oskołą wspomoże walkę z trądzikiem, łuszczycą i egzemą. Sok z brzozy pomoże także na trudno gojące się rany.

Stosując płukanki z oskoły dostarczymy włosom składników mineralnych i możemy liczyć na zwiększenie ich objętości. Dodatkowo zapobiegniemy również wypadaniu włosów.

Sok z brzozy – przeciwwskazania

Jak dotychczas nie spotkałam się z żadnymi przeciwwskazaniami do stosowania oskoły. Jeśli jakieś są Wam znane, to koniecznie napiszcie w komentarzu.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy pozyskuje się wczesną wiosną. Nie da się określić konkretnego terminu, ponieważ wszystko zależy od pogody w danym roku. Najczęściej jest to przełom marca i kwietnia. U mnie w tym roku oskoła wypływała już od ok. 20 marca. Wiem jednak od znajomych, że w innych częściach Polski drzewa dopiero teraz dają sok.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Istnieje kilka metod. Do najpopularniejszych należą – nawiercenie otworu w drzewie i umieszczenie w nim rurki, a także nacięcie gałęzi. Drugi sposób jest mniej inwazyjny, jednak ten pierwszy również nie uszkadza w żaden sposób drzewa.

W pierwszym przypadku potrzebne będą: nóż, wiertarka akumulatorowa z grubszym wiertłem, metalowa rurka o średnicy ok. 15 mm i długości 10 cm, młotek, plastikowa butelka oraz sznurek lub drut. W pierwszej kolejności należy delikatnie naciąć drzewo i zobaczyć, czy zacznie z niego wyciekać sok. Jeśli tak, to można przystąpić do wywiercenia otworu na rurkę. Wiercimy go poziomo do podłoża – można lekko pod skosem. Dziura nie powinna być zbyt głęboka, wystarczy ok. 3-4 cm. Z kolei średnica otworu powinna być nieznacznie mniejsza niż średnica rurki. Przy pomocy młotka umieszczamy rurkę w szczelinie, następnie “nabijamy” na nią butelkę, w której wcześniej robimy otwór. Butelkę mocujemy do drzewa przy pomocy sznurka lub drutu. Po uzyskaniu takiej ilości soku jaka nas interesuje, otwór zatykamy grubą gałązką (będzie pełniła rolę korka), którą wbijamy przy pomocy młotka.

Jak pozyskać sok z brzozy? + Lemoniada brzozowa

Jak pozyskać sok z brzozy? + Lemoniada brzozowa

Jak pozyskać sok z brzozy? + Lemoniada brzozowa

Drugi sposób na uzyskanie oskoły jest mniej skomplikowany i sprowadza się do przycięcia grubszej gałęzi i umieszczenia na niej butelki, którą mocujemy do drzewa, aby nie spadła.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Jak pozyskać sok z brzozy? Ile soku można pozyskać z jednego drzewa?

Zależy to od jej wielkości i od tego, ile soku drzewo będzie mogło oddać. W przypadku dużych brzóz może to być nawet kilkanaście litrów. Im większe drzewo tym więcej oskoły. Najlepiej jest więc wybierać duże drzewa, co najmniej kilkuletnie.

Pozyskany sok należy przechowywać w szklanej butelce w lodówce, nie dłużej niż kilka dni. Oskoła pozyskana na początku “sezonu” będzie miała jasno żółty kolor. Im później tym kolor będzie bardziej intensywny, a sok bardziej lepki i gęsty. Jak wspomniałam wyżej, oskoły nie powinno się podgrzewać, gdyż straci ona swoje prozdrowotne właściwości.

Jeśli chodzi o smak soku z brzozy… hmmm. Jedni twierdzą, że jest on lekko słodki. Szczerze powiedziawszy to dla mnie smakuje jak woda – nie jest ani gorzki, ani słodki. Nie oznacza to jednak, że pijąc oskołę jesteśmy skazani na nudę. Można ją przecież urozmaicić różnymi dodatkami, np. zrobić pyszną lemoniadę brzozową. W takiej wersji sok z brzozy smakuje mi najbardziej, dlatego podzielę się z Wami przepisem.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Lemoniada brzozowa

Składniki:

  • 1 l soku z brzozy
  • 1 duża cytryna
  • 2-3 łyżki miodu pszczelego

Przygotowanie:

  • z cytryny wyciśnij sok
  • do dużego dzbanka wlej oskołę, dodaj sok z cytryny i miód, całość wymieszaj dokładnie
  • aby jeszcze bardziej urozmaicić smak lemoniady można dodać do niej kilka listków mięty

Używacie soku z brzozy? Pozyskujecie go sami z drzewa, czy kupujecie w sklepie?

Close