Syrop z cebuli, miodu i cytryny - jak go zrobić i na co stosować? - Dom na..

W ostatnim podsumowaniu miesiąca wspominałam Wam, że pod koniec lutego dopadło mnie jakieś choróbsko. Kuracja lekarstwami pomogła na wszystko z wyjątkiem męczącego kaszlu – i tak przez 2 tygodnie nie mogłam się go pozbyć. Przypomniał mi się wtedy stary sprawdzony sposób na tę dolegliwość, a mianowicie domowy syrop z cebuli, miodu i cytryny. Syrop ten zdecydowanie nie należy do moich ulubionych. Jednak mimo wszystko przyznaję, że zawsze pomaga.

Syrop z cebuli, miodu i cytryny

Na co stosować syrop z cebuli, miodu i cytryny?

Syrop z cebuli, miodu i cytryny stosowany jest od wielu lat jako domowy środek w walce z przeziębieniem, a przede wszystkim jako preparat na kaszel oraz katar. Jego szczególne działanie polega na tym, iż pomaga on zwalczyć zarówno kaszel mokry, jak i suchy. Jeśli nie znacie się na rodzajach kaszlu (tak jak ja), to w tej sytuacji nie gra to żadnej roli – syrop z cebuli sprawdzi się w obu przypadkach. Ten domowy środek pomoże oczyścić drogi oddechowe, działa on wykrztuśnie, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Ze względu na cebulę, miód i cytrynę syrop zawiera m.in. witaminę A oraz C, a także żelazo, sód, potas, wapń i magnez.

>>> Sprawdź też przepis na syrop z imbiru <<<<

Kto nie powinien stosować syropu z cebuli?

Przede wszystkim osoby, dla których istnieją przeciwwskazania ze względu na któryś ze składników syropu, a więc cebulę, miód czy też cytrynę. Będą to osoby cierpiące na różne ciężkie choroby nerek i wątroby, a także schorzenia układu pokarmowego lub niewydolność serca. Syropu z cebuli, cytryny i miodu nie powinny również stosować osoby uczulone na któryś z tych składników.

Syrop z cebuli, miodu i cytryny

Jak zrobić syrop z cebuli, miodu i cytryny?

Jest to bardzo proste, patrzcie sami.

Składniki:

  • 600 g cebuli
  • 1 duża cytryna
  • 250 ml miodu pszczelego (około 400 g)

Przygotowanie:

  • duży – 1,5 litrowy słoik wyparz
  • cebulę obierz i pokrój w piórka
  • cytrynę obmyj dokładnie – możesz ją również sparzyć wodą, następnie pokrój w plasterki
  • w słoiku układaj warstwami – cebulę, cytrynę i miód, i tak do skończenia składników
  • zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny
  • przecedź powstały syrop – odciśnij cebulę i cytrynę, aby nie zmarnować nic z drogocennego syropu 😉
  • stosuj syrop 2-3 razy dziennie po łyżce, przechowuj go w chłodnym miejscu, nie dłużej niż 2 tygodnie

Syrop z cebuli, cytryny i miodu można stosować zarówno podczas przeziębienie, jak i profilaktycznie, aby uchronić się przed chorobą.

Syrop z cebuli, miodu i cytryny

Close