Jak oświetlić miejsce pracy? - Aranżacja oświetlenia w miejscu pracy

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy zapewnia wygodę podczas wykonywania swoich obowiązków, a także zapobiega przemęczeniu oczu. Jeśli gabinet lub kącik, w którym pracujemy są źle doświetlone, to podczas czytania, pisania czy innych czynności, w których szczególnie wysilamy wzrok będziemy odczuwać dyskomfort. Takie coś na dłuższą metę niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Jak oświetlić miejsce pracy, aby było nam wygodnie i przede wszystkim, aby nie przemęczać oczu? Zapraszam Was na kilka słów na temat aranżacji oświetlenia w miejscu pracy.

Specjalne miejsce do pracy

Pracując w domu warto przygotować sobie specjalne miejsce do tego celu. Nie musi to być od razu cały pokój, ale np. biurko i kilka szafek. W takim kąciku powinny znaleźć się wszystkie dokumenty, narzędzia i akcesoria potrzebne nam do pracy. Dzięki temu łatwiej oddzielić życie prywatne od zawodowego – miejsce pracy od miejsca przeznaczonego na relaks.

Aranżując kącik do pracy trzeba pamiętać o jego odpowiednim oświetleniu.

Jak oświetlić miejsce pracy? - Aranżacja oświetlenia w miejscu pracy

Jak oświetlić miejsce pracy? – Ustaw biurko blisko okna

Pierwszą rzeczą o jakiej należy pamiętać w kwestii oświetlenia miejsca pracy to fakt, iż najlepszym światłem dla naszego wzroku jest po prostu światło słoneczne – naturalne. Dlatego właśnie biurko, przy którym będziemy wykonywać obowiązki zawodowe najlepiej ustawić jak najbliżej okna, aby móc korzystać jak najdłużej ze światła naturalnego.

Nie jest jednak możliwym, aby korzystać tylko z niego. W zimowe, szare dni światło dzienne będzie niewystarczające, a gdy praca przeciągnie się nam do wieczora, wówczas będziemy musieli używać tylko światła sztucznego.

Jak oświetlić miejsce pracy? – Wybór odpowiednich lamp

Aranżując oświetlenie w miejscu pracy warto skupić się na kilku elementach. Przede wszystkim źródło światła nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do lampy na suficie czy na ścianach. Bezpośrednie oświetlenie biurka jest w takich sytuacjach koniecznością.

Żyrandol na suficie można zastąpić np. kinkietami umieszczonymi na ścianach. U mnie w domu takie rozwiązanie funkcjonuje w dwóch pokojach i muszę przyznać, że podoba mi się bardziej niż żyrandol czy lampa na środku sufitu. Jeśli chodzi o ilość światła, to przy włączeniu trzech kinkietów jest ona dokładnie taka sama, jak z lampy na suficie.

Wybierając oświetlenie do gabinetu, miejsca pracy czy każdego innego pomieszczenia warto kupić takie lampy, które stylem będą pasowały do naszej koncepcji wnętrza. Akurat w tej kwestii wybór jest spory, bo obecnie można nabyć lampę taką, jaka się nam wymarzy.

Lampa stołowa – biurkowa

Dodatkowe oświetlenie biurka można zrealizować poprzez lampy stołowe – biurkowe lub też podłogowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, mamy do wyboru wzory klasyczne lub nowoczesne.

W ostatnim czasie moją uwagę zwróciła elegancka, a zarazem utrzymana w minimalistycznym stylu lampa biurkowa Vanila firmy Nordlux. Jeśli chodzi o jej wygląd to jest on prosty – bez zbędnych detali i ozdób. Jednak nie jest to klasyczny design lampy biurkowej, ale nowoczesna forma zarówno klosza, jak i podstawy. Lampa Vanila będzie idealnie pasowała do wnętrz nowoczesnych, a także tych utrzymanych w stylu skandynawskim. Wykonana jest ona z metalu, a jej wysokość to 44 cm.

Jak oświetlić miejsce pracy?

Lampa podłogowa

Oświetleniem, które podoba mi się szczególnie są lampy podłogowe. Z resztą w ogóle jestem miłośniczką lamp. W swoim pokoju mam: 3 kinkiety, 1 lampę stołową, całoroczne światełka przy oknie oraz 2 lampy podłogowe.

Skąd takie uwielbienie do lamp podłogowych?

Lubię je, bo moim zdaniem bardzo fajne prezentują się we wnętrzach, można je w łatwy sposób przenosić i dzięki temu tworzyć nieco inny wygląd pomieszczenia.

W przypadku lamp podłogowych moimi ulubieńcami są trójnogi i to najlepiej utrzymane w stylu industrialnym. Coś takiego, jak lampa Antenne albo Seville – obie firmy Zuma Line.

Jak oświetlić miejsce pracy? Jak oświetlić miejsce pracy?
Lampa Antenne Lampa Seville

Lampa Antenne wykonana jest z aluminium oraz ze stali. Kształtem przypomina antenę, chodź mi bardziej kojarzy się z reflektorem fotograficznym. Jej wysokość to 170 cm, a więc dość sporo. Jak wspomniałam wcześniej będzie idealnie pasowała do stylu industrialnego. Warto wspomnieć, iż jej klosz jest ruchomy, dzięki czemu światło można skierować w dowolne miejsce (zarówno w pionie, jak i w poziomie). Lampa Antenne będzie stanowiła nie tylko dobre źródło światła, ale również świetną dekorację wnętrza.

Z kolei lampa Seville bardziej będzie nadawała się do wnętrz w stylu skandynawskim – szczególnie jej jasna wersja. Wyglądem przypomina ona nieco statyw fotograficzny i stanowi połączenie nowoczesności z tradycją. Klasycznym elementem jest tutaj prosty biały klosz. Lampa ma wysokość 150 cm – można ją dostosowywać dzięki regulowanemu korbką trójnogowi. Lampa Seville wykonana została z chromu i tkaniny.


Wszystkie przedstawione we wpisie lampy możecie kupić w sklepie internetowym Ardant. Poza lampami stołowymi i podłogowymi w ofercie sklepu znajdują się również lampy sufitowe, wiszące, żyrandole i kinkiety, czyli wszystko, czego potrzeba do aranżacji oświetlenia w domu.

A Wy jakie macie sposoby na to, jak oświetlić miejsce pracy?

*Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Ardant

Close