Najlepszy kosz na śmieci. Jak wybrać najlepszy kosz na odpady? - Dom...

Pozostając w temacie segregacji odpadów, warto zastanowić się jak wybrać najlepszy kosz na śmieci. Temat na pewno jest bliski mieszkańcom domów jednorodzinnych, którzy mają wybór albo segregować śmieci do worków, albo zdecydować się na kupno specjalnych pojemników na odpady. Druga opcja jest na pewno wygodniejsza. Dlaczego warto zainwestować w pojemniki na śmieci i jak wybrać najlepszy kosz? O tym będzie właśnie dzisiaj.

Najlepszy kosz na śmieci. Jak wybrać zewnętrzny kosz na odpady?

Dlaczego warto zainwestować w pojemniki na odpady?

Mieszkańcy bloków i kamienic odpady gromadzą w specjalnie do tego przeznaczonych kontenerach znajdujących się nieopodal bloku. Nie muszą martwić się o to, gdzie pozbyć się śmieci. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą sami zadbać o pojemniki, w których będą gromadzić wszelkie śmieci. Mając na uwadze środowisko i segregując odpady pojawia się zagwozdka – na jakie pojemniki na odpady się zdecydować i czy warto inwestować w więcej niż jeden kosz?

Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale warto zastanowić się, czy segregowanie śmieci do samych worków jest najlepszym rozwiązaniem. Inwestycja w pojemniki na segregowane odpady pozwoli zachować odpowiednią higienę i estetykę. Śmieci nie będą leżały na podwórku lub garażu w workach, które łatwo mogą się przerwać lub uszkodzić.

Jest też inne rozwiązanie! Coraz popularniejsze stają się również stojaki na worki. Dzięki temu worki ze śmieciami nie będą upchnięte gdzieś w kącie, będą miały swoje miejsce, a zamocowanie ich na stojaku zdecydowanie zmniejsza ryzyko tego, że się uszkodzą.

Jak wybrać najlepszy kosz na śmieci?

Poszukując idealnego pojemnika na odpady warto zwrócić uwagę na takie parametry jak jego wielkość oraz materiał z jakiego został wykonany. Wielkość kosza będzie uzależniona przede wszystkim od ilości mieszkańców oraz tego ile tygodniowo “generują” śmieci. Z kolei materiał z jakiego będzie wykonany kosz to gwarancja jego trwałości. Kupując pojemniki czasem lepiej zainwestować nieco więcej, ale mieć pewność, że kosz będzie służył przez dłuższy czas.

Najbardziej popularnymi zewnętrznymi pojemnikami na odpady są kosze wykonane z tworzywa sztucznego. I tak np. pojemniki na śmieci firmy EKO, ESE oraz Weber zrobione są z tworzywa HDPE, które jest odporne na działanie kwasów, mrozów oraz promieniowania UV. Użycie takiego tworzywa sztucznego daje gwarancje trwałości pojemników, ich estetycznego wyglądu przez wiele lat oraz bezpieczeństwa przechowywania odpadów. Najlepszy kosz na śmieci to taki, który będzie zarówno dobrze spełniał swoje funkcje, jak i świetne wyglądał.

Wracając jeszcze do pojemności zewnętrznych koszy na śmieci. W większości gospodarstw domowych wystarczają pojemniki o wielkości 60 lub 80 L.

Jak oznaczyć pojemniki na segregowane odpady?

Kupując pojemniki na odpady segregowane można wyposażyć się od razu w kosze o odpowiednich kolorach. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Kupując pojemniki w obojętnie jakim kolorze wystarczy umieścić na nich odpowiednie naklejki, które będą informowały o tym, jakie odpady znajdują się w środku. Takie naklejki można nabyć bez problemu w sklepach sprzedających pojemniki na odpady.


Jakie jest Wasze podejście do tematu pojemników na odpady segregowane? Korzystacie z takich koszy, czy jednak używacie samych worków lub worków ze stojakami?

Zdjęcia w tekście: kosze na śmieci 60 i 80 l (Eco-Market).

 • Dobrze było się czegoś więcej dowiedzieć w tym temacie.
  Ja w mieszkaniu obowiązkowo segreguję śmieci 🙂
  Pozdrowionka! 🙂

 • Ja nie muszę szukać dużego kosza, bo mieszkam w bloku, ale śmieci segreguję i wrzucam do odpowiednich kontenerów 🙂

 • U nas kosz jest na odpady zmieszane i popiuł, a worki na to, co odbierają jako segregowane

 • W domu obowiązkowo segregujemy śmieci, chociaż kiedy przyjeżdża śmieciarka to i tak wszystkie worki wrzuca do jednego pudła

  • Haha, u mnie to samo 🙂

   • Jeśli worki w śmieciarce się nie poprzerywają to jeszcze nie ma problemu, bo po kolorze worka można to oddzieli, ale co jeśli się przerwie? Wtedy taka segregacja chyba nie ma sensu, chociaż i tak niektórzy nie segregują a produkują śmieci na potęgę ;/

 • W domu rodzinnym kosze zostały narzucone przez gminę więc problemu z doborem nie było 🙂

  • U nas jest jeden na mieszane odpady, resztę trzeba dokupić samemu, bo dają same worki do segregacji 🙂

 • Zawsze staram się segregować śmieci, mieszkam na razie niestety w blokach więc sama takich koszy nie mogę sobie sprawić, ale oczywiście pod blokiem są.

 • Pati

  Mój kosz szybko się zapełnia, prawie codziennie wynoszę 60 litrów. To straszne!

  • Faktycznie sporo 🙂 ale jak człowiek dużo w domu robi, choćby dużo gotuje, to śmieci uzbiera sporo 🙂

 • marzena

  Ja kupiłam sobie takie dwa małe do segregacji i jeden większy na odpadki 🙂 zmieściły się wszystkie pod zlewem 🙂

  • O to super! U mnie pod zlewem nie ma szans ich upchnąć, więc takie większe stoją na podwórku 🙂

 • Boli mnie głowa, jak myślę o tym, że muszę w końcu usiąść do planowania kuchni i znaleźć w niej miejsce na odpadki. Tyle wyboru, wcale nie tak dużo miejsca i tyyyle chęci, żeby segregować! 😉

 • natalia20041989 .

  Segregacja to wspaniały pomysł ☺

 • Te niemieckie Webbery wyglądają całkiem solidnie. Na pewno bym brała minimum 240l a najlepiej 360l tylko nie wiem czy mi się zmieszczą aż 4 takie kontenery.