Żyj i pozwól żyć innym... kilka refleksji na temat ludzkiego zachowania

Życie jest piękne. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Zaznaczam to na początku, bo dzisiejszy wpis będzie nieco marudny, a może nie marudny, ale poniekąd pesymistyczny. Czasem zdarza się tak, że spotykają nas w życiu niezbyt przyjemne sytuacje i to zupełnie nie z naszej winy. Ludzie są różni i z niektórymi ciężko się dogadać. To jeszcze nie jest takie straszne, bo można po prostu takie osoby ignorować, gorzej gdy Ci ludzie mają wpływ na nasze życie i nijak nie można zaprzestać z nimi wszystkich kontaktów. Żyj i pozwól żyć innym… Niby takie proste zdanie, a jaką mądrość skrywa.

Żyj i pozwól żyć innym... moje refleksje na temat ludzkiego zachowania

Żyj i pozwól żyć innym… kilka refleksji na temat ludzkiego zachowania

W ostatnim czasie spotkało mnie kilka sytuacji, które zachwiały nieco moją wiarą w ludzi. Nie rozumiem i chyba nigdy nie zrozumiem osób, które z premedytacją i uśmiechem na twarzy wyrządzają krzywdę innym. Mówiąc o krzywdzie myślę tutaj zarówno o sferze fizycznej, jak i psychicznej. O ile świat byłby piękniejszy, gdyby ludzie podchodzili do siebie z serdecznością, uśmiechem, miłym słowem, a nie z ciągłą zawiścią i złością.

Mobbing w pracy albo w szkole to sytuacje, które zdarzają się coraz częściej i najgorsze jest to, że ich sprawcami są zazwyczaj ludzie, którzy mają się za wzór do naśladowania. Czy dyrektor w pracy, wykładowca na uczelni, nauczycielka w szkole nie powinni być przykładem dla swoich “podopiecznych”? Czy ich zachowanie nie powinno kształtować młodego pokolenia, pokazywać – jak dążyć do zamierzonego celu, jak można osiągnąć sukces oraz pozyskać wiedzę? Wydaje mi się, że tak. A niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których te osoby poniżają innych, wywyższają się ponad wszystko, krzyczą, przezywają. Czy to normalne?

Takie zachowania wpływają bardzo źle na osoby, które stają się ofiarami takiego zachowania. Ciągły stres i udręczenie psychiczne mogą prowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji. Czasem nie zdajemy sobie sprawy ile zła mogą wyrządzić nasze niemiłe komentarze w stosunku do innej osoby. Jeśli masz zły humor albo kogoś nie lubisz po prostu daruj sobie rozmowę, nie wiesz jakie problemy osobiste ma ta druga osoba. Może właśnie teraz przeżywa swoją osobistą tragedię, a może ktoś kiedyś skrzywdził ją na tyle, że już nie potrafi być “fajna” dla innych.

Żyj i pozwól żyć innym… Ciocia dobra rada NIEMILE widziana

Kolejnym przykładem zachowania, które może źle wpływać na życie innych ludzi są sytuacje, w których ciągle jesteśmy pouczani, mimo że wcale tego nie chcemy. Jeśli na bieżąco słyszysz, że to jest nie tak, a tamto powinnaś zrobić inaczej, odechciewa Ci się robić to w ogóle. Nie mówię, że każda dobra rada jest niemile widziana. Chodzi o to, że rady powinno dawać się komuś kto tego chce. Czasem zdarzają się sytuacje, w których ktoś uparcie działa w dany sposób, a Ty wiesz, że gdyby zrobił tą daną rzecz inaczej mógłby osiągnąć swój cel. OK. Powiedz mu o tym, ale pamiętaj – powiedz i daj wybór. Jeśli ta osoba będzie chciała przyjąć Twoją radę to świetnie, jeśli nie to zrozum, że ma do tego prawo.

Współcześnie często spotykają nas sytuacje, w których ktoś próbuje narzucić nam swoje racje. Niby dobrze radzi, ale tak naprawdę wymaga od nas abyśmy postąpili dokładnie tak jak mówi. A przecież to nasze życie. Uczymy się na błędach, żyjemy zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nieprzyjemnie robi się wtedy, gdy dana osoba próbuje na nas wymusić przyjęcie “rady”, nierzadko uciekając się do szantażu emocjonalnego. I to kolejna sytuacja, w której zachowanie jednych może przyczynić się do krzywdy innych.

Żyj i pozwól żyć innym... moje refleksje na temat ludzkiego zachowania

Bo każdy z nas jest inny – ma inne talenty, inne potrzeby, pragnienia i cele

Żyj i pozwól żyć innym to inaczej – zrozum, że każdy jest inny – ma inne talenty, potrzeby, pragnienia i cele. To co Ty potrafisz zrobić, to co Tobie przychodzi z łatwością, niekoniecznie jest takie proste dla kogoś innego. Ty masz swoje potrzeby, pragnienia i cele i inni też je mają. Mogą być one podobne, mogą się pokrywać z Twoimi, ale nie muszą. Jeśli chcesz komuś pomóc, zamiast narzucać mu swoje zdanie po prostu go wysłuchaj. Czasem to wystarczy. Jeśli postarasz się zrozumieć czyjś punkt widzenia, czyjeś potrzeby i oczekiwania, łatwiej będzie takiej osobie pomóc, jeśli oczywiście ona będzie tego chciała.

Czasem wystarczy samo wysłuchanie, uśmiech, dobre słowo. Zamiast całej masy bezużytecznych rad wystarczy, że przy kimś będziesz.


A Wy jakie macie przemyślenia na temat relacji międzyludzkich w dzisiejszych czasach?

Close