Dlaczego warto kupować przez internet? Dlaczego wolę e-zakupy?

Ponad rok temu popełniłam wpis na temat 5 powodów, przez które klienci rezygnują z zakupów w danym sklepie. Artykuł dotyczył sklepów stacjonarnych. Czasem zdarza mi się również zrezygnować z zakupu w sklepie online(zbyt wolna strona, skomplikowany zakup itd.), ale i tak częściej kupuję właśnie w internecie. Jest o wiele szybciej, prościej i mogę dostać to czego potrzebuję, klikając kilka razy myszką. Nie muszę jeździć z jednego końca miasta na drugi, aby zrobić zakupy w moim ulubionym sklepie z ciuchami. Wystarczy wejść na stronę, wybrać towar, zapłacić i czekać na kuriera. Zakupy w sieci mają wiele zalet, mają także i wady – jak wszystko. Co mnie przekonuje do zakupów online? Dlaczego warto kupować przez internet? Poczytajcie sami.

Dlaczego warto kupować przez internet?

Dlaczego warto kupować przez internet? Dlaczego wolę e-zakupy?

Duży wybór towarów

Pierwszą i niewątpliwie największą zaletą zakupów w sieci jest ogromny wybór towarów. Wiem, że zabrzmi to nieco dziwnie, ale praktycznie nie ma na świecie rzeczy, której nie dało by się kupić w internecie. Skoro jakiś czas temu pewien mężczyzna wystawił na eBayu całe swoje życie, a inny żonę – bo była niemiła… A tak na poważnie, e-zakupy dają wielkie możliwości. Można szukać, wybierać i przebierać. Ogranicza nas jedynie czas jaki poświęcimy na poszukiwania danej rzeczy, budżet jaki na nią przeznaczymy i nasze oczekiwania.

Dostęp do towarów i sklepów znajdujących się daleko poza naszym miejscem zamieszkania to wygoda, a nierzadko również oszczędność pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na paliwo, aby dostać się do danego sklepu.

Co można kupić w sieci? Zaczynając od dobrych jakościowo kosmetyków – których czasem na próżno szukać w drogeriach, sprzętu AGD i RTV, ciuchów ulubionych marek, mebli na wymiar i nie tylko, po produkty spożywcze. Coraz więcej marketów oferuje klientom zakupy artykułów do domu oraz artykułów spożywczych z dostawą wprost do domu. Takie rozwiązanie na pewno jest wygodne i przydatne w wielu sytuacjach – gdy jesteś chora albo gdy nie masz z kim zostawić chorego dziecka.

Kupuj w różnych miejscach świata

W parze z możliwością kupowania różnych towarów idzie jeszcze jedna zaleta – kupowanie w odległych zakątkach świata. Kto parę lat temu przypuszczał, że kupi sobie bluzkę w Paryżu, wymarzone spodnie w USA albo elektronikę bezpośrednio w Chinach. Teraz dzięki internetowi jest to naturalna rzecz. Trzeba oczywiście sprawdzić sprzedających i autentyczność danego sklepu, ale takie zakupy to dzisiaj nic nadzwyczajnego.

Kojarzycie na pewno wspominane przeze mnie ostatnio AliExpress? To takie chińskie allegro. Można tam kupić naprawdę fajne rzeczy. A dostawa? Prosto z Chin. Czas oczekiwania na przesyłkę – 2 tygodnie, do miesiąca.

Wyszukaj najlepszą ofertę

Kupując stacjonarnie czasem się nam zdarza za daną rzecz nieźle przepłacić. Ale komu chciało by się chodzić po kilku czy kilkunastu sklepach mieszczących się w różnych miejscach miasta i porównywać ceny? W internecie jest to znacznie prostsze i sprowadza się do kilku kliknięć. Można samemu porównywać ceny w sklepach online, a można też użyć specjalnych porównywarek cen jak np. Ceneo. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż nierzadko cena towaru wraz z kosztami dostawy jest niższa od tej w sklepie stacjonarnym.

Dostawa tam gdzie chcesz

Potrzebujesz, aby kupiona przez Ciebie bluzka została dostarczona do miejsca pracy, do znajomej albo jeszcze gdzie indziej? Żaden kłopot. Kupując przez internet można wybrać nie tylko formę dostawy, która odpowiada Ci najbardziej – poczta polska, kurier, paczkomat, kiosk Ruch-u i inne, ale także podać adres odbioru taki jaki chcesz. W czym dostawa na miejsce jest lepsza od kupowania stacjonarnie? Ano nie tracisz paliwa i czasu na jeżdżenie po sklepach i poszukiwanie towaru. Wszystko odbywa się poprzez internet. Klikasz, płacisz i czekasz na zamówiony towar.

Zwrot bez podania przyczyny

Czasem zdarza się, że kupiona przez nas rzecz nie do końca nam odpowiada. Zły rozmiar spodni, buty na zdjęciu wyglądały lepiej itd. Dzięki ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli po prost kupując w sieci można zwrócić towar bez podania przyczyny przez 14 dni od dnia jego otrzymania.

Minusy e-zakupów

Towar inny niż w opisie

Żeby nie było zbyt kolorowo to jednak zakupy w internecie niosą za sobą pewne ryzyko. Kupując stacjonarnie możemy większość towarów wziąć do ręki – dotknąć, oglądnąć i zadecydować – czy nam odpowiadają, czy nie. Robiąc e-zakupy takiej możliwości nie ma. Czasem zdarza się, że sprzedawca źle opisze towar albo po prostu my wyobrazimy sobie go nieco inaczej. Bywa też i tak, że zdjęcia nie oddają dokładnego wyglądu danej rzeczy. I co wtedy? Najlepiej skorzystać z opcji zwrotu bez podania przyczyny…

Nieuczciwi sprzedawcy

Drugi i chyba największy minus zakupów w sieci to nieuczciwi sprzedawcy. Nieuczciwi czyli tacy, którzy umyślnie przysyłają wybrakowany towar albo towar niezgodny z opisem i nie kwapią się do wymiany, czasem jeszcze wmawiając klientom, że to oni coś źle przeczytali, zniszczyli itd. Niestety, ale tacy sprzedający czasami się zdarzają. Najlepiej przed zakupem sprawdzić opinie na temat danego sklepu. Jeśli jest ich sporo i są pozytywne, możemy spodziewać się, iż z tym konkretnym sprzedającym nie będzie problemu w razie jakiejś wymiany.

Dlaczego warto kupować przez internet? Dlaczego wolę e-zakupy?

Pomimo czasem zdarzających się nieuczciwych sprzedawców i tego, że nie mogę danego towaru dotknąć przed zakupem, to i tak wolę kupować online. Przekonuje mnie przede wszystkim duży wybór towarów, do których nie mam dostępu stacjonarnie oraz zakupy z wielu miejsc świata w całkiem przystępnych cenach. No i oczywiście dostawa – jaką chcę i tam gdzie chcę. Ostatnio pisałam Wam o tym, iż czekam na przesyłkę z moją nową bransoletką monitorującą aktywność Xiaomi Mi Band 2. Opaskę kupiłam w jednym ze sprawdzonych sklepów na AliExpress. “Szła” do mnie około miesiąca. Testuję ją od około 2 tygodni i jak na razie sprawuje się świetnie. W Polsce bransoletki te, dostępne są tylko w kilku sklepach i to za wyższą cenę.


Dlaczego warto kupować przez internet? Myślę, że właśnie ten szeroki wybór towarów jest tutaj największym plusem. Dla mnie to argument przeważający.

A Waszym zdaniem dlaczego warto kupować przez internet? A może jednak wolicie zakupy stacjonarne?

Close