Czyste okna - kilka rad i wskazówek - Dom na obcasach

Pamiętacie artykuł 9 sposobów na czyste okna bez smug? Znalazły się w nim wskazówki, jak domowymi sposobami(i nie tylko domowymi) doprowadzić wygląd okien do stanu idealnego. Czytając ten wpis doszłam do wniosku, iż wymaga on małej aktualizacji, bo sposobów na czyste okna jest znacznie więcej. Zapraszam więc dzisiaj na kilka rad i wskazówek na ten temat.

Czyste okna – kilka rad i wskazówek

Czyste okna - kilka rad i wskazówek

Co przed myciem?

Pierwsza kwestia o jakiej trzeba pamiętać przystępując do sprzątania okien, to ściągnięcie z nich większych zanieczyszczeń. Gdy na oknach znajdują się pajęczyny, piasek i inne zabrudzenia trzeba się ich pozbyć, aby później mieć mniej pracy podczas mycia. Dzięki temu będzie łatwiej doprowadzić je do stanu idealnego. Jak pozbyć się tego największego brudu? Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza.

Nie myj okien, gdy świeci słońce

Przystępując do mycia okien warto wybrać odpowiednią pogodę. Deszcz całkowicie wyklucza jakąkolwiek pracę przy oknach na zewnątrz, a więc dokładne ich umycie nie wchodzi w grę. Dużo osób czeka z myciem okien na piękną i słoneczna pogodę. A to również błąd. Gdy słońce świeci na szyby i mocno je ogrzewa, płyn oraz woda za szybko wysychają i na oknach mogą powstawać nieestetyczne plamy oraz smugi. Efekt nie będzie tak idealny, jak w przypadku mycia okien w ładny, bezdeszczowy, ale lekko pochmurny dzień.

Mycie okien wilgotną gazetą

Znacie sposób z polerowaniem okien gazetą? Ja korzystam z niego bardzo często – dzięki niemu okna lśnią i nie ma na nich smug. Niedawno dowiedziałam się, że gazetę można również wykorzystać do ich mycia. Ważne, aby w obu przypadkach użyć zwykłej szarej gazety. Jak to zrobić? Gazetę należy lekko zwilżyć i przemyć nią okna, następnie wypolerować je suchą gazetą.

Płyn do spryskiwaczy

Kolejnym z niedawno poznanych przeze mnie sposobów na czyste okna, jest użycie płynu do spryskiwaczy. Postępujemy z nim tak samo, jak ze zwykłym płynem do szyb. Myjemy okna na mokro – płynem, a następne przecieramy je szmatką lub gazetą na sucho.

Woda z denaturatem

Gdy myjesz okna zimą pamiętaj, aby nie używać do tego celu ciepłej wody. Tym sposobem nie uszkodzisz szyby. Fajnym pomysłem jest przetarcie już umytych okien wodą z niewielką ilością denaturatu. Dzięki temu zapobiegniesz zamarzaniu szyb.

Do polerowania rajstopy nylonowe

Do polerowania szyb można wykorzystać ściereczki z mikrofibry, ręcznik papierowy, gazetę, a nawet… rajstopy nylonowe. Na pewno jakieś stare znajdziesz gdzieś w domu. Przy pomocy rajstop usuniesz wszelkie smugi z okien.


Dziś chyba na tyle. Może Wy znacie jakieś inne sposoby na czyste okna bez smug, które dotychczas nie znalazły się na blogu?

Close