Czyste okna - kilka rad i wskazówek - Dom na obcasach

Pamiętacie artykuł 9 sposobów na czyste okna bez smug? Znalazły się w nim wskazówki, jak domowymi sposobami(i nie tylko domowymi) doprowadzić wygląd okien do stanu idealnego. Czytając ten wpis doszłam do wniosku, iż wymaga on małej aktualizacji, bo sposobów na czyste okna jest znacznie więcej. Zapraszam więc dzisiaj na kilka rad i wskazówek na ten temat.

Czyste okna – kilka rad i wskazówek

Czyste okna - kilka rad i wskazówek

Co przed myciem?

Pierwsza kwestia o jakiej trzeba pamiętać przystępując do sprzątania okien, to ściągnięcie z nich większych zanieczyszczeń. Gdy na oknach znajdują się pajęczyny, piasek i inne zabrudzenia trzeba się ich pozbyć, aby później mieć mniej pracy podczas mycia. Dzięki temu będzie łatwiej doprowadzić je do stanu idealnego. Jak pozbyć się tego największego brudu? Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza.

Nie myj okien, gdy świeci słońce

Przystępując do mycia okien warto wybrać odpowiednią pogodę. Deszcz całkowicie wyklucza jakąkolwiek pracę przy oknach na zewnątrz, a więc dokładne ich umycie nie wchodzi w grę. Dużo osób czeka z myciem okien na piękną i słoneczna pogodę. A to również błąd. Gdy słońce świeci na szyby i mocno je ogrzewa, płyn oraz woda za szybko wysychają i na oknach mogą powstawać nieestetyczne plamy oraz smugi. Efekt nie będzie tak idealny, jak w przypadku mycia okien w ładny, bezdeszczowy, ale lekko pochmurny dzień.

Mycie okien wilgotną gazetą

Znacie sposób z polerowaniem okien gazetą? Ja korzystam z niego bardzo często – dzięki niemu okna lśnią i nie ma na nich smug. Niedawno dowiedziałam się, że gazetę można również wykorzystać do ich mycia. Ważne, aby w obu przypadkach użyć zwykłej szarej gazety. Jak to zrobić? Gazetę należy lekko zwilżyć i przemyć nią okna, następnie wypolerować je suchą gazetą.

Płyn do spryskiwaczy

Kolejnym z niedawno poznanych przeze mnie sposobów na czyste okna, jest użycie płynu do spryskiwaczy. Postępujemy z nim tak samo, jak ze zwykłym płynem do szyb. Myjemy okna na mokro – płynem, a następne przecieramy je szmatką lub gazetą na sucho.

Woda z denaturatem

Gdy myjesz okna zimą pamiętaj, aby nie używać do tego celu ciepłej wody. Tym sposobem nie uszkodzisz szyby. Fajnym pomysłem jest przetarcie już umytych okien wodą z niewielką ilością denaturatu. Dzięki temu zapobiegniesz zamarzaniu szyb.

Do polerowania rajstopy nylonowe

Do polerowania szyb można wykorzystać ściereczki z mikrofibry, ręcznik papierowy, gazetę, a nawet… rajstopy nylonowe. Na pewno jakieś stare znajdziesz gdzieś w domu. Przy pomocy rajstop usuniesz wszelkie smugi z okien.


Dziś chyba na tyle. Może Wy znacie jakieś inne sposoby na czyste okna bez smug, które dotychczas nie znalazły się na blogu?

 • Pati

  Właśnie mi przypomniałaś o tym przykrym obowiązku… ale co tam, pogoda piękna, można brać się za mycie okien!

  • Mycie okien to dla mnie też przykry obowiązek, ale jednak trzeba to od czasu do czasu zrobić 🙂

 • Moja babcia zawsze myła szyby mokrą gazetą i octem .Dziś ,niestety farba drukarska potrafi puścić kolor podczas szorowania szyb.Kilka razy mi się to zdarzyło,więc unikam gazet .

  • O widzisz! Mnie się to jeszcze nie zdarzyło, ale dobrze wiedzieć, że takie cuda się dzieją 🙂

 • Szkoło, jest jednak inne w dbaniu, gorzej z wersją plastikową okien. Plastik też można myć gazetą? Ja, jeżeli już do plastików używam mikrofibrę. Przy myciu szyb (powiedzmy prawdziwych) smugi przy takiej szmatce nie zastają, plastiki to koszmar.

 • Przypomniałaś mi o tym obowiązku, ale na szczęście trochę porad też zebrałam u Ciebie 🙂 Będzie łatwiej 🙂

 • Przydatne rady. O myciu gazetą słyszałam ale nie próbowałam. Fajny pomysł to ten z płynem do spryskiwaczy, muszę spróbować 😉 pozdrawiam.

 • Nie próbowałam nigdy myć okien gazetą…zasadę unikania mycia w słońcu znam i praktykuje 🙂

 • Mycie okien to dla nas jakaś kara xD Ale fakt, znając niektóre wskazówki można się mniej męczyć 😛

 • Dla mnie najlepszym sposobem na błyszczące okna jest woda z octem i polerowanie ręcznikami papierowymi. Nie wiem czemu nie było Twojego posta dzisiaj na mojej liście czytelniczej, dobrze, że zajrzałam tutaj:)

 • Nigdy nie słyszałam o sposobach z gazetą czy też rajstopami nylonowymi. Zasada aby nie myć okien w słoneczny dzień bardzo się przyda, bo dzisiaj doszłam do wniosku, że skoro tak słonecznie się zrobiło i w ogóle to pora wreszcie wziąć się za te okna. 😀
  A tu proszę, Twój post jak znalazł. 😀

 • Magda

  Nie lubię, ale niestety czasem trzeba się zmusić, pomysł z rajstopami bardzo ciekawy 🙂

 • Akurat mycie okien w sprzątaniu lubię i robię to z chęcią. Takie porady z chęcią więc przyjmuję. Nie próbowałam nigdy sposobu z wilgotną gazetą i rajstopami. Ale z wielką chęcią wypróbuję! 🙂

 • Mycie okien – ble. Zawsze zostawiam to mężowi. JUż przy przeprowadzce mówiłam, że naczyń nie zmywam i okien nie myję. Na naczynia kupiliśmy zmywarkę, a okna zostały pod jego nadzorem po dziś dzień (czyli jakieś 5 lat). Jak czyszczę lustro to wciąż mam smugi. Chyba jestem w tym względzie totalnie nieudolna.

 • Zaskoczył mnie ten pomysł z rajstopami – a ja stare wyrzucam, co za marnotrawstwo! 😉 😀

 • natalia20041989 .

  Przyda mi się ☺

 • O myciu okien gazetą nie słyszałam, ale wątpię, żeby to rzeczywiście miało jakikolwiek wpływ na jakość mycia – przecież to zwykły papier i trochę farby drukarskiej 😀

  • I chyba właśnie o tę farbę chodzi. Choć podobno stare gazety były lepsze niż te obecne 🙂

   • W sumie całkiem możliwe – farba jest tłustawa, oleista, może więc ładnie natłuszczać okna (coś jak efekt po glicerynie)

 • Sprzedam te tricki mojej mamie, na pewno skorzysta 😀

 • Z oknami się nie cackam – przecieram je najpierw ścierą z ciepłą wodą byle je zmoczyć, następnie “psikam” pianą do szyb, ściągam “ściągaczką” i wycieram papierowym ręcznikiem 🙂 Szybko i bez smug 😀

 • 1Przydatny post! O ile lubię sprzątanie i porządek – nie mam cierpliwości do okien. 🙂

 • Mycie szyb to wg mniejszy ból, najbardziej rozwala mnie mycie ram okiennych z tymi ich zakamarkami, w które wciska się kurz 🙂

 • Moja mama też zawsze mówiła, żeby nie myć okien, gdy świeci słońce i nigdy się do tego nie stosowałam – cóż, moim oknom daleko do ideału… Bardzo lubię myć je takimi chusteczkami nawilżanymi z Biedronki, to sezonowy produkt, ale pojawiają się w ofercie dość często. Jest szybko i wygodnie!