Jak prać i czyścić dywany - 5 sposobów na czysty dywan - Dom na obcasach

Dywan jest ozdobą mieszkania. Powoduje, że nabiera ono nieco cieplejszego wyglądu. Lubię wnętrza z samymi panelami albo płytkami, ale w sypialni i w pokoju dziennym w moim odczuciu dywan powinien się znajdować. Dzięki temu wnętrza stają się bardziej przytulne. Każdy posiadacz dywanu wie, że w jego dobry wygląd trzeba włożyć nieco wysiłku. Jak prać i czyścić dywany, aby zawsze wyglądały jak nowe? W dzisiejszym wpisie 5 sposobów na czysty dywan.

5 sposobów na czysty dywan, czyli jak prać i czyścić dywany

5 sposobów na czysty dywan, czyli jak prać i czyścić dywany

1. Regularne sprzątanie

Pierwszym i podstawowym elementem dbania o dywan jest jego regularne sprzątanie. Mam tutaj na myśli odkurzanie i usuwanie zanieczyszczeń w postaci plam. Tego typu nieczystości pozostawione na dłużej będzie ciężko usunąć. Jeśli chodzi o odkurzanie dywanu, to dobrze jest wprowadzić zwyczaj sprzątania co 2-3 dni. Odkurzanie raz w tygodniu może nie wystarczyć. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki tryb życia prowadzimy, czy mamy dzieci, zwierzęta itd. Z dywanów z długim włosiem(np. dywanów shaggy) bardzo ciężko usunąć zabrudzenia odkurzaczem, dlatego dobrym pomysłem jest trzepanie dywanu raz na kilka tygodni.

Odkurzanie dywanu shaggy

Pozostając jeszcze w kwestii odkurzania dywanów z długim włosiem. W moim mieszkaniu znajdują się dwa dywany shaggy – jeden ze średniej długości włosem, drugi z dość długim. Przyznaję, że odkurzanie ich to wyzwanie. Zanieczyszczenia lubią “gubić” się między włosiem i nie widać ich za bardzo, dlatego tego typu dywany najlepiej odkurzać małą szczotką(lub ssawką). Schodzi zdecydowanie dłużej, ale większość zabrudzeń zostaje usunięta.

2. Usuwanie plam

Dywany dość często są ofiarami imprez organizowanych w domu. Wylane wino, herbata, kawa, masa z tortu – codzienność. Pozostawienie plam skutkuje tym, iż zasychają one i będzie je o wiele trudniej usunąć. Plamy najlepiej próbować neutralizować od razu. W zależności od rodzaju plamy istnieją różne sposoby na ich wywabianie. Najprostszym i najczęściej stosowanym na drobne plamy jest użycie wody z płynem do naczyń. Gdy to nie pomoże, z pomocą przychodzą dwa niezawodne środki – ocet i soda oczyszczona. Roztworem octu i wody(1 szklanka octu na 2 szklanki wody), a także pastą z sody(soda i woda w konsystencji pasty) usuniesz bardziej uporczywe plamy.

Zabrudzenia powstałe z wina(przede wszystkim czerwonego) najlepiej osuszyć ręcznikiem. Ale nie wcierać! A następnie zasypać sodą oczyszczoną i pozostawić na kilka godzin. Soda wchłonie resztki wina. Teraz pozostaje tylko odkurzyć zabrudzone miejsce. Sposobu z sodą oczyszczoną można próbować również do usuwania plam z tłuszczu, jednak nie zawsze się on sprawdzi.

Najczęściej stosowaną przeze mnie metodą usuwania tłustych plam jest użycie mąki ziemniaczanej. Miejsce zabrudzenia delikatnie osuszam szmatką, a następnie zasypuję mąką i zostawiam na kilka godzin. Następnie odkurzam i gotowe.

Dość uporczywe bywają również plamy z wosku, ale istnieje prosty sposób na ich usuwanie. Miejsce z woskiem przykrywamy papierowym ręcznikiem(nieco grubszym) i zaprasujemy żelazkiem. Papier wchłonie wosk i po plamie nie zostanie żaden ślad.

3. “Pranie” na sucho

Jak prać i czyścić dywany? Dywan poodkurzany, plamy usunięte, czas na jego odświeżenie. Dywany można czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia dywanów na sucho, które wystarczy równomiernie rozprowadzić na powierzchni dywanu i pozostawić na kilka godzin, następnie poodkurzać. Domowym środkiem do czyszczenia dywanów na sucho jest dobra, poczciwa… soda oczyszczona. Tak, znów soda. Wystarczy postępować z nią zgodnie z powyższymi wskazówkami(rozsypać równomiernie na dywanie, pozostawić na kilka godzin i poodkurzać). Soda nie tylko odświeży dywan, ale również zneutralizuje brzydkie zapachy.

4. Pranie na mokro

Przed przystąpieniem do prania dywanu “na mokro” należy najpierw go odkurzyć, a następnie namoczyć miejsca bardziej zabrudzone/poplamione. Później możemy przystąpić do prania dywanu. Co będzie nam potrzebne? Woda, płyn do dywanów, szczoteczka i ewentualnie ręcznik. Dywan pierzemy wodą z płynem przy pomocy szczotki, a ewentualny nadmiar wody usuwamy ręcznikiem. Następnie dywan należy pozostawić aby wysechł, a na koniec jeszcze raz poodkurzać.

5. Odkurzacz do prania dywanów

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się odkurzacze do prania dywanów. Nie jest to tani sprzęt, ale może wart jest swojej ceny? Miałam jakiś czas temu okazję jeden przetestować. Był to Karcher Puzzi 100. Moje wrażenia? Odkurzacz faktycznie daje radę, dywan można nim wyprać szybciej niż ręcznie, no i efekt jest o wiele lepszy. Dywan wygląda prawie jak nowy. Odkurzaczem do prania dywanów można prać również wykładziny i tapicerkę samochodową. Do poprawnego działania odkurzacza piorącego należy wyposażyć się w środki do tego przeznaczone. Jak wspomniałam wyżej cena takiego sprzętu jest duża, ale istnieją wypożyczalnie z których można na kilka dni pożyczyć odkurzacz, wyprać dywan i zwrócić. Fajne rozwiązanie.


Jak prać i czyścić dywany? Macie swoje sprawdzone sposoby?

Close