Nietypowe zastosowania płynu do płukania tkanin - Dom na obcasach

Płyn do płukania tkanin ma za zadanie nie tylko nadawać ubraniom świeży i piękny zapach, ale także chronić tkaniny przed niszczeniem oraz zmiękczać je, aby były miłe i przyjemne w dotyku. A co jeśli można go wykorzystać w zupełnie inny sposób? Do usuwania przypalonych resztek jedzenia, do sprzątania, do mycia okien, jako mgiełki. Dzisiaj na blogu 4 najpopularniejsze nietypowe zastosowania płynu do płukania tkanin.

Po co używać płynu do płukania tkanin?

nietypowe zastosowania płynu do płukania

Stojąc w sklepie przed regałem ze środkami do prania można dostać oczopląsu. Wybór przeróżnych proszków, płynów, żeli, a teraz nawet kulek, niejednego przyprawił już o zawrót głowy. Najpierw musimy wybrać środek do prania, a potem w zależności od tego, na jaki się zdecydujemy, warto pomyśleć o czymś do zmiękczania tkanin. Niektóre środki piorące zawierają w sobie dodatek płynu do płukania(a raczej posiadają podobne właściwości, jak tego typu produkty) i wówczas możemy odpuścić kupowanie dodatkowego koncentratu. Gdy jednak zdecydujemy się na proszek czy też płyn do prania, które nie posiadają właściwości płynu do płukania, warto kupić i jego.

Dlaczego używanie płynu do płukania tkanin jest aż tak ważne? Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę naszych ubrań przed niszczeniem, zmiękczanie ich  – co powoduje, że są miłe i miękkie w dotyku, a także piękny i świeży zapach na dłużej. Płyny do płukania pozwalają także tkaninom zachować dłużej ładny, intensywny kolor. Dodatkowo ubrania mniej się elektryzują oraz łatwiej je wyprasować.

4 nietypowe zastosowania płynu do płukania tkanin

Mogłoby się wydawać, że zalety stosowania płynu do płukania tkanin podczas prania przekonują, że taki środek warto mieć zawsze w domu. Ale to jeszcze nie wszystkie jego plusy! Tego typu produkty można wykorzystać także w inny sposób. O niektórych zastosowaniach dowiedziałam się całkiem niedawno i byłam bardzo zaskoczona, kiedy po sprawdzeniu tych rewelacji okazało się, że faktycznie płyn daje radę. W ten sposób można sobie nieco ułatwić życie, bo te nietypowe zastosowania płynu do płukania tkanin to tak naprawdę niezłe triki przyspieszające sprzątanie.

Do mycia okien oraz mebli

Mieszanka łyżki płynu do płukania tkanin i 0,5l letniej wody sprawdza się idealnie jako środek do mycia okien oraz mebli. Przyznaję, że to mój ulubiony sposób na usuwanie zabrudzeń z szyb. Po umyciu wystarczy wypolerować je zmiętą gazetą i efekt jest rewelacyjny. Poza czystością, okna zyskują także ładny zapach, który unosi się w mieszkaniu jeszcze przez kilka godzin.

Jako mgiełka do pościeli, firanek, koców

Firanki, koce i pościel mają to do siebie, że nawet po krótkim czasie używania przestają “pachnieć” świeżością. A przecież nikt nie będzie ich prał co 3-4 dni. W lecie można wynieść pościel i koce na dworze i nieco przewietrzyć. Dzięki tej “świeżości” łatwiej nam później zasnąć. W zimie niestety ciężko o takie wietrzenie, dlatego dobrym pomysłem jest używanie mgiełki do pościeli, która nada jej pięknego zapachu. Łyżka płynu do płukania tkanin zmieszana ze szklanką wody to świetna alternatywa dla kupnych mgiełek. W taki sposób można zachować ulubiony zapach płynu w pościeli na dłużej.

Odświeżacz powietrza

Ulubiony zapach płynu do płukania można zatrzymać również w mieszkaniu przygotowując domowy odświeżacz powietrza. Można go zrobić na dwa sposoby. Pierwszy(w sprayu) nie różni się zbyt wiele od mgiełki do pościeli. Do podanych wyżej składników wystarczy dodać łyżkę sody oczyszczonej i wymieszać, no i użyć.

Drugi sposób to wymieszanie sody oczyszczonej z kilkoma kroplami płynu do płukania i umieszczenie takiej mieszanki w słoiku. Wierzch słoiczka należy przykryć delikatną tkaniną. Można go także ozdobić tasiemkami, aby nasz własnoręcznie przygotowany odświeżacz powietrza ładnie prezentował się w mieszkaniu. Następnie taki słoiczek stawiamy na szafce. Soda oczyszczona będzie pochłaniała nieprzyjemne zapachy z mieszkania, a zapach płynu napełni je przyjemną wonią.

Do usuwania plam i naklejek

Kolejne nietypowe zastosowanie płynu do płukania tkanin dotyczy usuwania przy jego pomocy plam oraz naklejek(np. ze słoików). Płyn zmieszany z wodą pozwoli zmyć plamy z podłogi, z blatu, podstawek pod jedzenie, a jeśli zostawimy go wraz z wodą w garnku z przypalonym jedzeniem na kilkanaście minut, ułatwi on jego umycie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wszędobylskich naklejek- mam tutaj na myśli etykiety na słoikach, naklejki na butach czy też kosmetykach. Dzięki użyciu mieszanki z płynu do płukania tkanin oraz wody, łatwiej będzie usunąć wszelkie plamy i pozostałości po naklejkach.


Całkiem fajne te nietypowe zastosowania płynu do płukania tkanin – prawda? Odkąd je poznałam, korzystam z nich bardzo często. Przede wszystkim płyn do płukania wykorzystuję do mycia okien oraz jako odświeżacz powietrza i mgiełkę do pościeli. W tych zadaniach sprawdza się on świetnie.

A Wy znacie te triki? W jaki nietypowy sposób wykorzystujecie płyn do płukania tkanin? Może znacie więcej jego możliwości?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Close