Ulubione książki kucharskie - Moje TOP 5 - Dom na obcasach

Zastanawiając się nad tym co zrobić na obiad albo jakie upiec dziś ciasto bardzo często przeglądam internet, a także ulubione książki kucharskie w poszukiwaniu inspiracji. Zarówno w sieci, jak i w książkach znaleźć można naprawdę ciekawe pomysły i rozwiązania, na które samemu ciężko byłoby wpaść. Połączenia mięsa i owoców lub mięsa i czekolady – nie spróbowałabym tego gdyby nie pozytywne komentarze w internecie. Dzisiaj jednak będzie parę słów o książkach kulinarnych, które również są kopalnią świetnych pomysłów.

Moja kulinarna biblioteczka składa się z wielu pozycji, uwierzcie naprawdę wielu 😉 Jedne są mniej udane i inspirujące, drugie bardziej, ale nie żałuję kupna żadnej z nich. Z każdej z tych książek wyniosłam i w sumie nadal wynoszę cenne doświadczenie i nowe pomysły. Co prawda zdarzyło mi się kupić książkę kucharską, gdzie jak się później okazało listy składników w przepisach nijak miały się do samej treści wykonania potrawy – zawsze coś ze składników zostawało, ale wystarczyło trochę pokombinować i potrawa wychodziła super. Są jednak takie książki, których zakup był strzałem w 10. Z pozycji tych korzystam na bieżąco i nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez nich.

TOP 5 – Moje ulubione książki kucharskie

ulubione książki kucharskie

Francuski szef kuchni – Julia Child

Julii Child nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu pasjonatowi gotowania. Jako pierwsza kobieta ukończyła francuską prestiżową szkołę kucharską Le Cordon Bleu, a dzięki swojemu programowi Francuski szef kuchni spopularyzowała w USA kuchnię francuską. Książka, o której Wam dziś piszę została wydana na podstawie wspomnianego programu. Znajdziecie w niej nie tylko przepisy ze 134 odcinków produkcji, ale także wiele porad i wskazówek prosto od Julii.

Książkę możecie kupić w Matrasie, o tutaj.

ulubione książki kucharskie

Gotuj z Julią – Julia Child

Drugą moją ulubioną książką kucharską jest Gotuj z Julią autorstwa… Julii Child. Tak, tak – to ta sama Julia co powyżej. Podobnie jak i w Francuskim szefie kuchni tak i tutaj, oprócz przepisów znaleźć można wiele ciekawych rad na temat przygotowywania najróżniejszych potraw. Dzięki wskazówkom zawartym w książce nawet osoby początkujące nie będą miały problemów z gotowaniem. Co do przepisów. Jeśli szukacie pomysłów na proste, a zarazem wykwintne zupy, desery, kolacje, śniadania czy obiady koniecznie zaopatrzcie się w tę książkę.

Książka do kupienia tutaj.

Smaki Toskanii – Aleksandra Seghi

Smaki Toskanii to książka, dzięki której kuchnia włoska stała się moją ulubioną. Aleksandra Seghi zebrała w niej przepisy na wspaniałe i zarazem proste w przygotowaniu potrawy zarówno te tradycyjne, jak i nieco nowsze. To właśnie w Smakach Toskanii znalazłam recepturę na najlepsze według mnie ciasto na tartę, które wykorzystuję we wszystkich tego typu wypiekach, na przykład tutaj.

ulubione książki kucharskie

Specjały kuchni domowej czyli kluski, placki, racuchy i naleśniki

164 przepisy na kluski, placki, racuchy i naleśniki – tak pokrótce można opisać zawartość tej książki kucharskiej. Knedle bawarskie, kluski z fasoli, racuchy rybne, naleśniki amerykańskie, zapiekanka alzacka to tylko część przepisów, które można znaleźć w książce Specjały kuchni domowej… Brzmi ciekawie? Uwierzcie, smakuje jeszcze lepiej.

500 przepisów. Kuchnia włoska

Ostatnia z pięciu moich ulubionych książek kucharskich to 500 przepisów. Kuchnia włoska. Jak nietrudno się domyślić wszystkie zawarte w niej receptury wywodzą się z kuchni śródziemnomorskiej, a konkretnie włoskiej. Książka jest zbiorem przepisów pochodzących z różnych regionów Włoch i znajdziecie w niej wszystko to co w tej kuchni najlepsze.

Jak widać moje ulubione książki kucharskie to dwie pozycje autorstwa Julii Child, dwie książki o kuchni włoskiej i jedna ze specjałami kuchni domowej. Niezbyt zróżnicowanie, ale za to jak pysznie! Jakie są Wasze ulubione książki kulinarne? A może w ogóle z nich nie korzystacie?

Close